Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/DPD2/423/200/2004/JB
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/DPD2/423/200/2004/JB
Data
2004.10.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cele osobiste
opodatkowanie dochodów
samochód służbowy
świadczenia na rzecz pracowników
wydatki na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
1. Czy wydatki poniesione przez Spółkę na używanie samochodów służbowych na cele prywatne przez pracowników należy doliczać do osiąganego przez pracownika dochodu, a tym samym opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2. Czy wydatki poniesione przez Spółkę na używanie samochodów służbowych na cele prywatne przez pracowników mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu?


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka udostępnia pracownikom samochody służbowe do wykorzystywania ich według zasad ściśle określonych decyzją wewnętrzną, zgodnie z którą wszelkie wydatki ponoszone z tytułu wykorzystywania samochodów służbowych zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodu. Samochody te najczęściej wykorzystywane są przez pracowników, którzy mają nienormowany czas pracy i są dyspozycyjni wobec Spółki przez całą dobę. W związku z tym pracownicy wykorzystują samochody służbowe na przejazdy do domu, w trakcie udzielonego urlopu wypoczynkowego oraz podczas weekendów. Ponadto Spółka wyjaśnia, że jest firmą wskazaną pod poz. 131 w wykazie przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo obronnym (Rozporządzenie Rady ministrów z dnia 01.02.2002 r. Dz. U. Nr 13 z dnia 18.02.2002 r.). Również zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym (Dz. U. Nr 171 poz. 1800 z dnia 16.07.2004 r. Dział VIII) na Spółkę nałożone zostały obowiązki na rzecz obronności państwa oraz zobligował do podjęcia czynności w tym zakresie, w wyniku czego w dniu 04.07.2003 r. zawarto z Ministerstwem Obrony Narodowej umowę o współpracę.

Ad. 1 Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr. 14, poz. 176 ze zm) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52 i 52 a oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.W art. 12 ust. 1 w/w ustawy określono,że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.Koszty ponoszone przez spółkę z tytułu korzystania z samochodów służbowych przez pracowników w związku z ich potrzebami prywatnymi należy zakwalifikować jako nieodpłatne świadczenie wymienione w art. 12 ust. 1 powołanej wyżej ustawy.Zatem wartość tych świadczeń stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ad. 2Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. uzyskania przychodów.Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien w myśl powyższego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić,że wydatki z tytułu korzystania przez pracowników z samochodów służbowych na potrzeby prywatne nie wiążą się z działalnością gospodarczą Spółki, a ich poniesienie nie ma wpływu na wielkość osiąganego przychodu. Tak więc, wydatki z tego tytułu nie są kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Fakt, że na Spółce ciążą obowiązki na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego nie zwalnia jej z obowiązujących przepisów prawa podatkowego.
Tym samym Naczelnik Urzędu nie podziela stanowiska Spółki przedstawionego w powyższym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj