Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chodzieży
PP/443-58/04
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-58/04
Data
2004.12.03



Autor
Urząd Skarbowy w Chodzieży


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy można odliczać podatek VAT z tutułu zakupu paliwa do samochodów o ładowności 3.500 kg , 5000 kg, 2.800 kg 2.810 kg, 1.472 kg, 1.690 kg jeżeli pojazdy te nie posiadają świadectw homologacji ?


Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 tej ustawy, tzn. do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru : DŁ= 357 kg + n x 68 kg

gdzie DŁ – oznacza dopuszczalność ładowność

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

W myśl art. 86 ust.5 w/w ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust.3 ustawy.

Obowiązek uzyskania wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku ich uzyskania został wprowadzony dnia 01 stycznia 1984 r. przez przepis art. 55 ustawy z dnia 01 lutego 1983 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 6,poz. 35). Świadectwa homologacji wydawane są przez ministra właściwego do spraw transportu na podstawie wyników badań homologacyjnych potwierdzających, że dany typ pojazdu odpowiada określonym warunkom technicznym. Świadectwa homologacji przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot, dla którego te świadectwa zostały wydane (producenta lub importera). W przypadku samochodów wyprodukowanych przed 1984 r. dane na potrzeby art. 86 ust.3 w/w ustawy o VAT należy określić na podstawie wyciągu z zaświadczenia dopuszczalności typu, będącym wcześniejszym odpowiednikiem świadectw homologacyjnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik użytkuje samochody:1. Avia rok produkcji 1986 – ładowność 3.500 kg ilość miejsc łącznie z kierowcą 3,2. Star rok produkcji 1971 - ładowność 5.000 kg ilość miejsc łącznie z kierowcą 2,3. Avia rok produkcji 1990 – ładowność 2.800 kg ilość miejsc łącznie z kierowcą 3,4. Mercedes-Benz rok produkcji 1979 – ładowność 2.810 kg ilość miejsc łącznie z kierowcą 3,5. Peugeot Boxer rok produkcji 2000 – ładowność 1.472 kg ilość miejsc łącznie z kierowcą 3,6. Renault Master rok produkcji 1997 – ładowność 1.690 kg ilość miejsc łącznie z kierowcą 2.

Stwierdzić więc należy, że posiadane przez podatnika pojazdy mają dopuszczalną ładowność wyższą niż dopuszczalna ładowność obliczona wg wzoru zawartego w art. 86 ust.3 i są samochodami bezwzględnie z istoty swojej ciężarowymi, tzn. z konstrukcji tych pojazdów wynika, że są one przeznaczone wyłącznie do przewozu towarów.

W powyższej sytuacji ograniczenie odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa - wynikającego z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT - nie ma zastosowania.

Dodaje się, iż podatnik mimo to ma możliwość uzyskania informacji od ministra właściwego do spraw transportu informacji (świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku jego uzyskania) potwierdzających dane wynikające z dowodu rejestracyjnego pojazdu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj