Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-415/PD/321/04/MP
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-415/PD/321/04/MP
Data
2004.12.03



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
przedpłaty
przychód


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność w zakresie m.in. handlu artykułami przemysłowymi. W celu zabezpieczenia transakcji gospodarczych strony często korzystają z przewidzianej w Kodeksie cywilnym zaliczki. Czy otrzymanie od kontrahenta zaliczki na poczet dostawy towarów lub usług rodzi obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowi przychód przedsiębiorcy, czy wpłacenie zaliczki sprzedawcy na poczet tej dostawy pozwala na ujęcie tego wydatku w kosztach uzyskania przychodu ?


W myśl art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1 uważa się , z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca , w którym m.in. wydano rzecz. Zgodnie zaś z postanowieniami art. 14 ust. 3 pkt 1 tejże ustawy do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się m.in.: „ pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych ...”. A zatem przychodami nie są otrzymane pieniądze, jeżeli nie są one zapłatą za sprzedany towar bądź wykonane świadczenie, a jedynie stanowią przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.

Jeśli chodzi natomiast o interpretację dotyczącą ewidencji poniesionych kosztów w związku z kwotą uiszczonej zaliczki, mają tu zastosowanie przepisy art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do ww. przepisów kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Natomiast w myśl art. 22 ust. 4 ustawy, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. W świetle powołanych wyżej przepisów, w związku z tym, że wydatek dotyczący uiszczonej zaliczki na poczet dostawy towarów bądź wykonania usługi nie wiąże się z uzyskaniem przychodów, kwota zaliczki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla wpłacającego. Związek pomiędzy poczynionym wydatkiem a przychodami powstanie dopiero po zrealizowaniu dostawy towaru bądź wykonaniu usługi. Reasumując, na podstawie obowiązujących przepisów prawnych poniesione wydatki na poczet dostaw towarów i usług (zaliczki) staną się kosztem uzyskania przychodów dopiero z chwilą otrzymania towaru, wykonania usługi (realizacją zawartej umowy). Powyższej informacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj