Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lublińcu
NUS-II-PP-443/16/2004/KK
z 20 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-II-PP-443/16/2004/KK
Data
2004.07.20



Autor
Urząd Skarbowy w Lublińcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
obrót
organ
podatnik
przedmiot opodatkowania
stawki podatku
stołówka szkolna
usługi stołówkowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT czynności wykonywane w imieniu Gminy polegające na obsłudze gminnych placówek oświatowych oraz na prowadzeniu pływalni miejskiej?

Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT usługi stołówkowe świadczone na rzecz dzieci uczęszczających do danej szkoły, pracowników szkoły oraz dzieci z innych szkół?

Czy środki finansowe otrzymane od Gminy na prowadzenie szkół, stołówek szkolnych winny być wliczone do obrotu stanowiacego podstawę opodatkowania?


Ad 1) Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 6 ustawy o podatku VAT nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Należy stwierdzić, iż ww. przepis nie znajduje zastosowania w odniesieniu do jednostek samorządu terytorialnego jak też urzędów obsługujących te jednostki.

Jednostki samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo) mogą korzystać ze zwolnienia określonego przepisem § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Natomiast jednostka budżetowa gminy prowadzi działalność w ramach określonej samodzielności i prawnej odrębności organizacyjnej, tym samym wyczerpuje dyspozycje art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do uznania go za podatnika.

Ad 2) W myśl § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) w okresie do 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55.5), z wyłączeniem:

  1. sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;
  2. sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie przetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.

Z kolei zgodnie z poz. 7 załącznika Nr 4 do ustawy o VAT zwolnione od podatku od towarów i usług są usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80).

Istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie świadczonych przez podatnika usług pod odpowiedni symbol PKWiU. Organ podatkowy nie posiada kompetencji w zakresie klasyfikowania statystycznego sprzedawanych towarów bądź świadczonych usług przez podatników, gdyż jedynym organem uprawnionym do wydawania opinii klasyfikacyjnych towarów i usług są właściwe organy statystyczne. W związku z powyższym podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie powyższych usług winien ustalić prawidłowy symbol PKWiU na wykonywane usługi. Z uwagi na powyższe tut. organ informuje, iż w przypadku zakwalifikowania przez urząd statystyczny usług stołówkowych świadczonych na rzecz dzieci uczęszczających do danej szkoły przez zatrudnionych pracowników, jako usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80), wówczas usługi te zgodnie z załącznikiem Nr 4 do ustawy będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT. Podobnie stawka podatku VAT na usługi stołówkowe świadczone na rzecz pracowników szkoły uzależniona będzie od klasyfikacji przedmiotowej usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. W przypadku trudności z ustaleniem właściwego grupowania zainteresowany podatnik może zwrócić się do Urzędu Statystycznego, tj. Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29 – Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych.

Tut. organ podatkowy informuje ponadto, iż zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz. 970 ze zm.– zmiana wprowadzona Dz. U. z dnia 25 czerwca 2004 r. Nr 145 poz. 1541) zwalnia się od podatku: „usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika Nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.”

Zatem w kwestii opodatkowania usług stołówkowych dla dzieci uczęszczających do innej szkoły należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy są one świadczone pomiędzy dwoma jednostkami budżetowymi, usługi te zgodnie z ww. przepisem będą zwolnione od podatku od towarów i usług.

Ad. 3) Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 ww. ustawy „Podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług”. Zatem otrzymywane przez jednostkę z budżetu Gminy środki finansowe z przeznaczeniem na prowadzenie szkół, z uwagi na fakt, iż związane są z ogólnymi kosztami ich funkcjonowania - nie są obrotem i nie stanowią podstawy do opodatkowania, w związku z czym stanowisko jednostki w kwestii nie wliczania ww. środków do obrotu jest prawidłowe.

Ponadto w kwestii zastosowania odliczeń od podatku tut. organ podkreśla, iż podatnik zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie z ust. 3 wyżej cyt. artykułu proporcję tą ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Z kolei w myśl ust. 7 powyższego artykułu „Do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1”.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj