Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/PP1/443-190/04/DG/KP
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/PP1/443-190/04/DG/KP
Data
2004.09.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
ładowność
obniżenie podatku należnego
paliwo
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy firma może dokonywać obniżenia kwoty lub zwrot różnicy podatku przy zakupie paliwa do samochodu STAR 29 , w sytuacji gdy producent samochodu oświadcza, iż samochód ten nie posiada świadectwa homologacji ani zwolnienia z obowiązku posiadania, gdyż nie było to wymagane w czasie produkowania tego typu samochodu (ładowność 5000 kg, ilość miejsc 2)?


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że jest on użytkownikiem samochodu Star – 29. Samochód ten nie posiada świadectwa homologacji, gdyż, zgodnie z oświadczeniem producenta, nie była ona wymagana w dacie produkcji (tj. w 1972r.). Oprócz tego producent poświadcza, że dla samochodu Star – 29 dopuszczalna ładowność wynosi 5000 kg, zaś ilość miejsc - 2.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5, czyli takich, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż określona wg wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

(gdzie DŁ oznacza dopuszczalną ładowność; n – ilość miejsc, łącznie z miejscem dla kierowcy).

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w w/w wzorze określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym (art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Z powyższych przepisów nie wynika, aby sam brak u Podatnika świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadetwa homologacji, skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy, istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu pojazdu wynikało uprawnienie, którego Podatnik dowodzi, tj. że ładowność jego samochodu jest większa, niż określona powyższym wzorem.

W przypadku samochodów wyprodukowanych przed 1984r. dane na potrzeby art. 86 ust. 3 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. można określić na podstawie wyciągu z zaświadczenia dopuszczalności typu, będącego wcześniejszym odpowiednikiem świadectw homologacyjnych. Podatnik ma więc możliwość uzyskania informacji niezbędnych do określenia dopuszczalnej ładowności samochodu. Nadmienić należy, że w Polsce w/w świadectwa przechowywane są w Ministerstwie Infrastruktury oraz przez podmiot (producenta, importera) dla którego zostało ono wydane.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny stwierdzić należy, że ponieważ posiadany przez Państwa samochód jest bezsprzecznie pojazdem ciężarowym, i o ile nie dokonano w nim przeróbek zobowiązujących do uzyskania nowego świadectwa homologacji, mogą państwo dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach na zakup paliwa do przedmiotowego samochodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj