Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1374/04/CIP/08
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1374/04/CIP/08
Data
2004.09.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną


Słowa kluczowe
likwidacja spółki
obniżenie podatku należnego
środek trwały


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy zakupiona nieruchomość, w związku z likwidacją spółki, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Zdaniem Pytającego, skoro nieruchomość nie jest przedmiotem dalszej sprzedaży, tylko pozostaje w majątku Pytającego, nie podlega opodatkowaniu


Stan faktyczny:

Podatnicy, jako przedsiębiorcy będący wspólnikami spółki cywilnej, nabyli w dniu 09.08.2000r. nieruchomość, w której prowadzono sklep. W następstwie powyższej transakcji spółka otrzymała zwrot podatku Vat. Obecnie na skutek likwidacji spółki oraz sklepu Pytający stał się współwłaścicielem nieruchomości.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W myśl art. 14 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku rozwiązania spółki cywilnej opodatkowaniu podatkiem Vat podlegają towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towar należy rozumieć rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na podstawie art. 14 ust. 1 i 4 ustawy opodatkowaniu podatkiem Vat w przypadku likwidacji spółki cywilnej podlegają wszystkie towary, które po nabyciu nie zostały odsprzedane i w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Należy podkreślić, iż obowiązek opodatkowania dotyczy nie tylko towarów, które stanowią tzw. środki obrotowe, ale również towarów zaliczonych przez podatnika do środków trwałych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przy nabyciu nieruchomości Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednocześnie nieruchomość, pomimo tego, że nie podlega dalszej sprzedaży, należy do środków trwałych Podatnika. W związku z powyższym nieruchomość zakupiona przez Pytającego dla prowadzenia działalności podlega wykazaniu w sporządzonym na podstawie art. 14 ust.5 ustawy spisie z natury i opodatkowaniu na takich samych zasadach jak inne towary wymienione w powyższym remanencie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj