Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
us.21/av/443-3586/04/dk
z 15 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
us.21/av/443-3586/04/dk
Data
2004.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
obowiązki spadkobierców
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Pani X po śmierci męża kontynuuje działalność gospodarczą. W złożonym wniosku Pani X zwróciła się z prośbą o pisemną informację dotyczącą obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 za okres od dnia 01.07.2004r. do dnia 18.07.2004r. ( tj do dnia zgonu spadkodawcy ) przez spadkobierców Pana X .


Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 1997r Nr 137 poz. 926 ze zm ) w odpowiedzi na wniosek , który wpłynął do tutejszego Organu w dniu 14.09.2004r. i został uzupełniony pismem, które wpłynęło w dniu 27.10.2004r. , w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego , a dotyczący obowiązku złożenia deklaracji VAT-7 przez spadkobiercówPana X , tutejszy Organ podatkowy uprzejmie wyjaśnia :

Przepis art. 97 w/w ustawy – Ordynacja podatkowa , wskazuje okoliczności następstwa prawnego w odniesieniu do spadkobierców w zakresie praw i obowiązków spadkobierców. § 1 tego przepisu stanowi o prawach majątkowych i wszelkich obowiązkach podatkowych jakie z dniem otwarcia spadku przechodzą na spadkobierców zmarłego podatnika, a § 2 stanowi o prawach niemajątkowych związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą , przysługujących spadkobiercom pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na swój rachunek.

Z powyższego wynika, iż spadkobiercy przejmują wszelkie obowiązki , a uprawnienia w zależności od tego czy kontynuują działalność spadkodawcy czy nie. W ostatnim przypadku zasadą jest przejęcie wszelkich praw i obowiązków podatkowych poprzednika prawnego.

Zasady rozliczenia podatku VAT należnego i naliczonego zostały uregulowane w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 , poz. 535 ) .

W art. 5 ust. 1 pkt. 1 wyżej wymienionego aktu prawnego wskazano, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego , czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o podatku VAT z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi , z zastrzeżeniem ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1 .

Wobec powyższego, podatnik jest zobowiązany do odprowadzenia należnego podatku z tytułu dokonanej odpłatnej dostawy , a po jego śmierci obowiązek ten przejmuje spadkobierca, na podstawie art.97 §1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Jeżeli spadkodawca sprzedał towar bądź , wykonał usługi i w związku z tym wystawił faktury VAT, czyli powstało zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku VAT , to zgodnie z art. 97 § 1 spadkobierca przejmuje solidarnie z pozostałymi spadkobiercami przewidziane w przepisach prawa podatkowego obowiązki spadkodawcy.

W świetle powyższego, uwzględniając fakt , że podatniczka jako spadkobierca po zmarłym mężu , kontynuuje po nim działalność gospodarczą , zdaniem tutejszego Organu powinna złożyć deklarację VAT-7 za okres od dnia 01.07.2004r. do dnia 18.07.2004r. ( tj do dnia zgonu męża ) na nazwisko męża , ale ze swoim podpisem .

Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 października 2003r. , sygn. akt III SA 3566/01 .

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj