Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-972/04/CIP/01
z 4 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-972/04/CIP/01
Data
2004.08.04



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
działalność gospodarcza
usługi informatyczne
usługi świadczone na rzecz pracodawcy


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy w stanie faktycznym j.w. świadczone przez niego usługi informatyczne podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy ma obowiązek składania deklaracji VAT-7 w sytuacji, gdy w danym miesiącu usługi informatyczne wykonywał wyłącznie na rzecz swojego pracodawcy.


Stan faktyczny:

W ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej podatnik świadczy usługi informatyczne na rzecz pracodawcy, u którego jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku głównego księgowego.

Ocenia prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów

i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą VAT - podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przez działalność gospodarczą rozumie się - zgodnie z art. 15 ust.2 ustawy VAT - wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie w myśl art.15 ust.3 pkt 2 ustawy VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1 nie uznaje się czynności wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Z przedstawionych powyżej przepisów prawa wynika, że świadczenie usług podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art.15 ust.3 pkt 2 ustawy VAT w sytuacji, gdy spełnione zostają łącznie dwa warunki:

  1. osoba fizyczna wykonuje czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej, o której mowa w tym przepisie, tj. na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, w zakresie której stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło;
  2. umowa została zawarta z pracodawcą, z którym osoba fizyczna pozostaje w stosunku pracy lub w ramach takiej umowy osoba ta wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz pytanie podatnika stwierdzić należy, że świadczenie usług informatycznych na rzecz pracodawcy nie podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art.15 ust.3 pkt 2 ustawy VAT ponieważ nie został spełniony żaden z warunków wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT, o których w tym przepisie mowa.

Usługi informatyczne nie są bowiem przez podatnika wykonywane na rzecz pracodawcy na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej, o której mowa w tym przepisie, lecz wykonywane są w ramach prowadzonej przez podatnika samodzielnej działalności gospodarczej.

Stwierdzić tym samym należy, że świadczenie przez podatnika w/w usług należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art.15 ust.2 ustawy VAT, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art.15 ust.1 tej ustawy. Podatnik zaś jest podatnikiem, o którym mowa w art.15 ust.1 ustawy VAT w zakresie, w jakim te usługi świadczy.

Konsekwencją powyższego jest odpowiedź na pytanie podatnika odnośnie obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT-7 za miesiące, w których świadczone będą usługi informatyczne wyłącznie na rzecz pracodawcy. W tym zakresie wskazać należy, że z art.99 ustawy VAT wynika, iż podatnicy, o których mowa w art.15 - a takim jest podatnik z racji prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług informatycznych, w tym usług na rzecz pracodawcy - obowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj