Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PB I-1/443-17/HK/04
z 29 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-1/443-17/HK/04
Data
2004.11.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
ewidencja przychodów
najem
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
1."Czy istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów i przechowywania książeczek opłat czynszu do spółdzielni i rachunków za media, czy tylko obowiązek przechowywania umowy najmu?" 2. "Czy po stronie wynajmującego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu najmu mieszkania podlega sama wartość czynszu określona w umowie czy też dodatkowo opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę?"


Działając na podstawie art.14a ustawy z dn. 29.08.197 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje; pismem z dn. 28.10.2004 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: od października 2004 r. rozpoczął Pan wynajem mieszkania i wybrał formę opodatkowania przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z treści zapytania wynika, że zgodnie z zawartą umową najmu, najemca będzie opłacał czynsz ustalony przez spółdzielnię bezpośrednio na konto spółdzielni, rachunki za energię elektryczną , gaz, telefon. Pana zapytanie dotyczy zatem sprecyzowania czy po stronie wynajmującego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytłu najmu mieszkania podlega sama wartość czynszu określona w umowie czy też dodatkowo opłaty eksploatacyjne ponoszone przez najemcę. Ponadto pyta Pan, czy istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów i przechowywania książeczek opłat czynszu do spółdzielni i rachunków za media, czy tylko obowiązek przechowywania zawartej umowy najmu?

Zgodnie z art. 6 ust.1a ustawy z dn. 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodó osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu zryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają otrzymane lub postwione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów stosuje się art. 11 ust.2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Podstawą powstania przychodów z tytułu najmu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy. Strony umowy określają w niej wysokość czynszu. Czynsz ten stanowi przysporzenie majatkowe wynajmującego, a tym samym tworzy przychód w rozumieniu podatkowym. Skałdnikiem przychodu osiągnietego z najmu przez wynajmującego nie będą więc ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, jeśli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia. Opłaty te nie mieszczą się w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 6 ust.1a ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majatkowego po stronie wynajmującego. Przychód w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne powstaje jedynie wówczas, gdy ma miejsce przysporzenie majatkowe.

W świetle powyższego oraz przedstawionego stnu faktycznego w piśmie z dn. 28.10.2004 r. opłaty dokonywane przez najemcę nie stanowią przychodu podatnika z tytułu najmu, o ile umowa stanowi, że najemca ponosi wymienione opłaty eksploatacyjne. Nadmienia się ponadto, iż w Pana przypadku nie istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów. Istnieje natomiast obowiązek przechowywania zawartej umowy najmu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj