Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PD III 415/65/04
z 5 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 415/65/04
Data
2004.07.05



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
granica
opodatkowanie dochodów
praca
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Pytający zwrócił się z prośbą o udzielenie informacji dotyczących opodatkowania wynagrodzeń uzyskiwanych przez pracowników (skierowanych przez pracodawcę do pracy) na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego wyjaśnia.
Opodatkowanie dochodów uzyskanych z tytułu pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 926 ze zm.) jak również postanowienia wzajemnych umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania jakie zawarła Rzeczpospolita Polska.
Zatem do dochodów osiąganych na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich zastosowanie będą miały odpowiednio postanowienia art. 15 umowy z dnia 31.01.1993 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1994 r. Nr 81, poz. 373). Natomiast w stosunku do dochodów osiąganych na terytorium Federacji Rosyjskiej zastosowanie będą miały postanowienia art. 12 umowy z dnia 22.05.1992 r. zawartej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1993 r. Nr 125, poz. 569).
Jeżeli, zgodnie z postanowieniami ww. umów, wynagrodzenie pracowników podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce, wówczas należy przy ustalaniu podstawy opodatkowania uwzględniać treść art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Po myśli tegoż przepisu wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15.
Zatem wartość wynagrodzeń uzyskiwanych przez pracowników Spółki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich), przekraczająca równowartość trzydziestu diet w stosunku rocznym, będzie podlegała opodatkowaniu na terytorium Polski podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Wysokość diet i innych należności takich jak zwroty kosztów dojazdów, noclegów szczegółowo określono w przepisach Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1991).
Wskazać należy także, iż stosownie do treści przepisu art. 11 ust. 3 i 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4. Zgodnie z ust. 4 ww. przepisu jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Z uwagi na fakt, iż Spółka w zapytaniu nie zaprezentowała szczegółowo stanu faktycznego, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielana przez Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego określa jedynie ogólne zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z pracy najemnej przez osoby fizyczne poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj