Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1MUS-1471/NTR2/443-399/2004/MRz
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
1MUS-1471/NTR2/443-399/2004/MRz
Data
2004.11.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje --> Ewidencja sprzedaży

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
czasopisma
delegacja
dofinansowanie
przedpłaty
refundacja


Pytanie podatnika
1.Koszty delegacji krajowych i zagranicznych wyjazdów pracowników Spółki, związanych z prowadzoną działalnością naukową delegowanych przedstawicieli placówki są refundowane przez inne jednostki. Czy w takim przypadku należy wystawiać dla jednostki, która refunduje koszty delegacji fakturę VAT i jak należy ujmować poniesione koszty w tej fakturze?
Czy w przypadku wystąpienia podatku od towarów i usług należy wykazać ten fakt na fakturze wystawionej dla jednostki refundującej i wykazać w deklaracji VAT-7 za dany okres?
2.Spółka sprzedaje czasopisma naukowe podmiotom z krajów Wspólnoty Europejskiej zarówno podatnikom podatku od wartości dodanej jak również podmiotom nie będącymi podatnikami podatku od wartości dodanej. Drogą internetową zamawiane są poszczególne tytuły wydawnictwa. Odbiorcy z krajów Wspólnoty Europejskiej dokonują przedpłat z góry za cały rok. Wysyłka następuje raz na kwartał drogą pocztową. Kiedy należy wystawić fakturę za zamówione czasopisma i kiedy należy wykazać powyższą transakcję w rejestrze sprzedaży? Czy w przypadku braku NIP odbiorcy z kraju Wspólnoty Europejskiej, należy umieszczać na fakturach handlowych adnotację „sprzedaż wysyłkowa” i w której pozycji deklaracji VAT-7 ujmować takie transakcje? Jeżeli na fakturze podawany jest NIP odbiorcy z kraju Wspólnoty Europejskiej transakcje sprzedaży czasopism naukowych należy traktować jako dostawę wewnątrzwspólnotową i wymagane są wówczas dokumenty takie jak: potwierdzenie odbioru, specyfikacje oraz dokumenty potwierdzające wysyłkę?
3.Spółka organizuje konferencje naukowe. W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w przypadku dokonanych przedpłat za uczestnictwo w konferencji i kiedy należy wykazać w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7?
4.Czy istnieje obowiązek prowadzenia rejestru dla zakupów związanych z działalnością zwolnioną z podatku od towarów i usług?
5.W Spółce prowadzone są projekty badawcze (granty) o terminie realizacji od roku do 3 lat, finansowane z budżetu państwa. Środki przekazywane są w ratach kwartalnych. Czy takie dofinansowanie winno być fakturowane w momencie otrzymania środków i ujmowane w deklaracji VAT-7 a następnie rozliczane fakturą korygującą po zakończeniu projektu? Jakiego rodzaju dotacje, dofinansowania stanowią dla firmy podstawę opodatkowania?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz.U. nr 137, poz. 926 ze zm. ), w odpowiedzi na pismo z dnia 28.07.2004r., uzupełnione w dniu 18.08.2004r., Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny – informuje:

Ad.1
Zgodnie z art.106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz.535) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku , kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów ( art. 2 pkt. 22 w/w ustawy).

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że refundacja kosztów delegacji nie jest związana ze świadczeniem lub odsprzedażą usług. W związku z powyższym brak jest podstaw do wystawiania faktur VAT (refaktury) z tytułu zwrotu kosztów delegacji.

Ad. 2
Sprzedaż czasopism naukowych podmiotom z krajów Wspólnoty Europejskiej może przybrać postać sprzedaży wysyłkowej lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 23 przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez podatnika podatku od towarów i usług lub na jego rzecz z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz:a) podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lubb) innego niż wymieniony w lit. a podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej

Z cytowanego przepisu wynika, że dla uznania danej czynności za sprzedaż wysyłkową konieczne jest miedzy innymi spełnienie warunku dotyczącego odbiorcy towaru. Odbiorca musi być podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub podmiotem niebędącym podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Sprzedaż wysyłkowa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju w razie spełnienia warunków , o których mowa w art. 23 ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy gazet, magazynów, czasopism (PKWiU 22.12 i 22.13) oraz książek (PKWiU ex 22.11) (...) nie wcześniej niż w dniu wydania i nie później niż 60 dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.

W myśl natomiast art. 19 ust. 15 w przypadku określonym m. in. w ust. 13 pkt 2-5 otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż otrzymanie przez Instytut całości zapłaty za czasopisma rodzi obowiązek podatkowy z chwilą otrzymania zapłaty .

Zgodnie z art. 106 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku , kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Zgodnie z ust. 4 powyższego artykułu, podatnicy (...) nie mają obowiązku wystawiania faktur (...) osobom fizycznym, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Przepisu ust. 4 zdanie pierwsze nie stosuje się w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, które w każdym przypadku muszą być potwierdzone fakturami.

Z powyższego przepisu wynika, że dokonując sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski na terytorium innego kraju wspólnoty, każdą taką sprzedaż Instytut obowiązany jest udokumentować wystawieniem faktury VAT.

W myśl § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 97, poz. 971 ze zm. ), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia, w którym otrzymano cześć lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.

Transakcja powinna być wykazana w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Jeżeli natomiast sprzedaż dokonywana jest na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy mają obowiązek rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, mamy w takim przypadku do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

W myśl art. 13 ust. 1 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust.2 - 8.

Stosownie do przepisu art. 42 ust. 1 ustawy wewnątrzwpólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0% między innymi pod warunkiem, że podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnatrzwspólnotowych nadany przez właściwe państwo dla nabywcy oraz przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99 ustawy, podatnik posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Dowodami, o których wyżej mowa, są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:1) dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednocześnie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),2) kopia faktury dostawy,3) specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,4)dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Spółka może stosować stawkę 0% podatku od towarów i usług w stosunku do dokonywanych przez siebie dostaw czasopism wyłącznie po spełnieniu warunków przedstawionych w w/w regulacjach prawnych, w przeciwnym wypadku dostawy dokonywane przez Instytut opodatkowane będą stawką właściwą dla sprzedaży danego towaru w kraju.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio.

W razie spełnienia warunku określonego w art. 19 ust. 12 fakturę należy wystawić zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia, w myśl którego jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.Transakcja powinna być wykazana w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Jeżeli warunki określone w art. 19 ust. 12 ustawy nie zostaną spełnione, fakturę należy wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi ( § 16 ust. 1 rozporządzenia ).Obowiązek podatkowy powstanie w takim przypadku zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Transakcja powinna być wykazana w rejestrze sprzedaży i deklaracji VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Ad. 3
Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwila wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części ( art. 19 ust. 11). Podatnik jest obowiązany w takim przypadku wystawić fakturę odpowiednio do części należności otrzymanej przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust.3). Natomiast w myśl § 17 ust. 1 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2.W świetle przedstawionych przepisów należy stwierdzić, że otrzymanie zaliczki itp. rodzi obowiązek podatkowy już w chwili jej otrzymania, bez względu na datę wystawienia faktury dokumentującej jej otrzymanie. Faktura potwierdzająca otrzymanie zaliczki powinna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od dnia jej otrzymania. Podatnik winien wykazać powyższą zaliczkę w deklaracji VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Ad. 4
Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżającego kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 – dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

W ewidencji zakupów powinny być co do zasady uwzględniane wyłącznie dane dotyczące zakupów, z którymi wiąże się prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, a więc stosownie do art. 90 ustawy o VAT – zakupy towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną oraz związanych jednocześnie ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną. Nie powinny natomiast być w niej ujmowane, w każdym razie podatnicy nie mają takiego obowiązku, zakupy związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną od podatku oraz ze sprzedażą niepodlegającą opodatkowaniu.

Ad.5
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W obowiązującym od 1 maja 2004r. stanie prawnym dotacje i subwencje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze (np. refundacje) podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie każda jednak dotacja i subwencja oraz inna dopłata o podobnym charakterze będzie podlegała temu opodatkowaniu. Opodatkowaniu podlegają tylko te, które są związane z przedmiotem opodatkowania, czyli z dostawą towarów lub ze świadczeniem usług. Poza opodatkowaniem (podstawą opodatkowania) pozostają zatem dotacje i subwencje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze, które nie są w w/w sposób, a więc przedmiotowo, związane z wykonanymi przez podatnika czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

W myśl art. 19 ust. 21 w/w ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części. Dopłata, subwencja i inna dopłata powinna być opodatkowana stawką właściwą dla dostawy towaru lub świadczenia usługi, której dotyczy.

Z powyższego wynika, że obowiązek podatkowy powstanie w momencie uznania kwotą dotacji rachunku bankowego Spółki.

Natomiast co się tyczy wystawiania faktur to zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy faktury wewnętrzne wystawiane są jedynie dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze. Należy przy tym zauważyć, iż dotyczy to wyłącznie zwrotu dotacji (...) w w/w rozumieniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj