Interpretacja Urzędu Skarbowego w Czechowicach-Dziedzicach
US PDII/423-4/2004
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US PDII/423-4/2004
Data
2004.10.28



Autor
Urząd Skarbowy w Czechowicach-Dziedzicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
części
koszty uzyskania przychodów
kradzież



Spółka z o.o. przyjęła (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) do remontu dostarczoną przez klienta prasę odlewniczą. W tym czasie w Spółce miało miejsce włamanie z kradzieżą.

Przedmiotem tej kradzieży były części ww prasy odlewniczej. Spółka jest ubezpieczona polisą ubezpieczeniową tylko od ognia i innych zdarzeń losowych - jednakże nie obejmuje ono ubezpieczenia od kradzieży.

Komisariat Policji został powiadomiony o kradzieży. Policja ustaliła co wynika z postanowienia

w przedmiocie dowodów rzeczowych,że nn sprawca dokonał kradzieży części do prasy umieszczonej pod wiatą (na terenie ogrodzonej posesji tej firmy).

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają przepisy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 luty 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. : Dz. U. Nr 54 z 2000 r. , poz. 654 – ze zmianami), zgodnie z którymi kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Generalnie można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie , zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu powinny być interpretowane w ten sposób, że za koszt uzyskania przychodu może być uznany jedynie ten wydatek, który pozostaje w związku o charakterze skutkowo-przyczynowym lub gospodarczym ze źródłem przychodów.

Niewątpliwie taki przypadek, należycie udokumentowany, jak kradzież części z maszyny (obcy środek trwały) oddanej Spółce do naprawy może się zdarzyć i raczej trudno byłoby kwestionować jego związek z osiągnięciem przychodu. Jeżeli w wyniku kradzieży nastąpiła wada fizyczna uniemożliwiająca jego funkcjonowanie to obowiązkiem remontującego to urządzenie było usunięcie tej wady w celu doprowadzenia urządzenia do pierwotnego stanu i sprawności technicznej.

Reasumując powyższe – Spółka w przypadku zaistnienia szkody w obcym środku trwałym

doprowadzającej do wady fizycznej rzeczy (w tym przypadku powstałą w wyniku kradzieży części z prasy) jest zobowiązana do przywrócenia przedmiotu usługi tj. prasy do stanu poprzedniego a koszty z tym związane są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na podstawie cytowanego art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Są to wydatki związane z zabezpieczeniem źródła przychodu tj. umożliwiające wykonanie usługi stanowiącej źródło przychodu usługobiorcy. Bez tych nakładów (wydatków) wykonanie usługi nie byłoby możliwe a zatem Spółka nie uzyskałaby przychodu.

Oczywistym warunkiem uwzględnienia w kosztach wydatków związanych z likwidacją szkody jest posiadanie przez Spółkę dokumentów potwierdzających fakt jej zaistnienia, przykładowo protokołu sporządzonego przez policję oraz innych aktów świadczących o normalnych w tych okolicznościach środków zabezpieczających przed kradzieżą przedmiot naprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj