Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-487/12-4/ASZ
z 5 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB1/415-487/12-4/ASZ
Data
2012.11.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małoletnich dzieci

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
internet
małoletni
podwyższenie kosztów uzyskania przychodu
prawa majątkowe
przychód z praw majątkowych
rozliczenie roczne
strona internetowa


Istota interpretacji
Przychody uzyskiwane przez małoletnie dziecko z tytułu sprzedaży szablonów stron internetowych.



Wniosek ORD-IN 185 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez Panią B., przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2012 r. (data wpływu 7 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego ze sprzedaży szablonów stron internetowych w zagranicznym serwisie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749), w związku z czym pismem z dnia 12 października 2012 r., Nr IPTPB1/415-487/12-2/ASZ, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uiszczenia brakującej opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia w zakresie pytań oznaczonych we wniosku numerami 2-5.

W dniu 16 października 2012 r. na konto bankowe Izby Skarbowej w Łodzi wpłynęła brakująca opłata w wysokości 160,00 zł.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedstawiciel ustawowy niepełnoletniego …. (dalej: Wnioskodawca) wskazuje, iż uzyskuje On przychód ze sprzedaży szablonów stron internetowych w zagranicznym serwisie X, którego właścicielem jest podmiot E. z siedzibą w Australii.

Wnioskodawca uzyskiwanie przychodów rozpoczął w 2012 r. Walutą w serwisie jest dolar amerykański, więc przychody są zależne od kursu walutowego. Konto Wnioskodawcy w serwisie zostaje zasilone kwotą z każdej sprzedaży pomniejszoną o prowizję w wysokości od 50% do 30% (jest pobierana przez firmę będącą właścicielem serwisu). Prowizja ulega stopniowemu zmniejszaniu się wraz ze wzrostem przychodów uzyskanych w serwisie. W przypadku zlecenia wypłaty środków, odbywa się ona za pośrednictwem przelewu międzynarodowego bezpośrednio na konto bankowe (każdego 15 dnia miesiąca kalendarzowego) Wnioskodawcy.

Cała organizacja procesu sprzedaży spoczywa na firmie będącej właścicielem portalu internetowego. Serwis nie sprzedaje gotowego produktu, tylko licencję na jego używanie (kupujący szablon nabywa wyłącznie licencję na jego wykorzystywanie). Pomimo umieszczenia produktu (szablonu strony internetowej) Wnioskodawca pozostaje właścicielem praw autorskich, w związku z czym prowizja od sprzedaży otrzymywana jest za udzieloną przez Niego licencję do wykorzystywania danego szablonu. Potwierdza to między innymi 4 punkt i fragment 14 punktu regulaminu właściciela (E.) serwisu.

Tłumaczenie z języka angielskiego na polski:

  • pkt 4. Rola E.:„Serwisy są miejscem umożliwiającym wyłącznie sprzedaż oraz nabywanie Produktów. Właścicielem dodanych Produktów jest sprzedający. E. nie nabywa praw własności oraz użytkowania (w tym praw własności intelektualnej) do Produktów. E. nie bierze odpowiedzialności i nie ma kontroli nad jakością, bezpieczeństwem oraz legalnością jakichkolwiek Produktów pochodzących z Serwisów. E. nie gwarantuje, że dostępne Produkty, kod, dane i materiały pobrane z serwisów nie naruszają własności intelektualnej osób trzecich. Obowiązkiem sprzedawcy jest zagwarantowanie, iż jego Produkt nie narusza praw własności intelektualnej osób trzecich.”
  • Pkt 14. Kupowanie Produktów:„Kupując Produkt nabywasz licencję na jego używanie.”

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Do jakiego źródła należy zaliczyć uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody...
  2. Czy Wnioskodawca ma obowiązek samodzielnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku i jak powinien wyliczyć ich wysokość...
  3. W jaki sposób uzyskane przychody należy wykazać w zeznaniu rocznym...
  4. Czy w odniesieniu do uzyskiwanych przychodów Wnioskodawcy przysługują zryczałtowane 50% koszty ich uzyskania...
  5. Który moment należy uznać za uzyskanie przychodu – moment naliczenia prowizji, czy wypłaty na konto bankowe...

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania Nr 1, powyższe wynagrodzenie stanowi przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy tego przepisu, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Z uwagi na to, że zgodnie z punktem 14 regulaminu serwisu kupujący nabywa licencję do korzystania, sam zaś przedmiot stanowi wyraz działalności twórczej Wnioskodawcy – zasadnym jest uznanie, że uzyskiwany przez Niego przychód stanowi przychód z praw majątkowych.

W odniesieniu do pytania Nr 2 Wnioskodawca wskazuje, iż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma przepisów nakazujących płacenie zaliczek na podatek dochodowy z tytułu przychodów, o których mowa w art. 18 tej ustawy. W szczególności nie obowiązuje tu art. 44 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, który nakazuje samodzielne odprowadzanie zaliczek podatnikom uzyskującym bez pośrednictwa płatników dochody z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6 - 9 (dochody Wnioskodawcy reguluje art. 18). Należy zatem stwierdzić, że Wnioskodawca nie ma obowiązku uiszczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Przychód ten podlega jedynie rozliczeniu w deklaracji rocznej i wpłaceniu podatku w terminie do 30 kwietnia roku następnego.

W kwestii pytania Nr 3, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że do momentu uzyskania przez Niego pełnoletności dochody powinny być rozliczone w zeznaniu rocznym rodziców zgodnie z art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Po uzyskaniu pełnoletniości Wnioskodawca powinien wykazać te dochody we własnym zeznaniu rocznym. Dochody z praw majątkowych, mimo że pośrednio stanowią wynik własnej pracy Wnioskodawcy, nie zaliczają się do dochodów z własnej pracy małoletniego (źródłem dochodu nie jest bowiem bezpośrednio wykonywana praca, a korzystanie przez Wnioskodawcę z praw majątkowych); nie podlegają zatem osobnemu rozliczeniu aż do czasu uzyskania przez Wnioskodawcę pełnoletności.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania Nr 4, do uzyskiwanego przychodu można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zgodnie z tym przepisem, w odniesieniu do przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – koszty uzyskania przychodów określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Ponieważ Wnioskodawca jest twórcą, a uzyskiwany przez Niego przychód objęty jest prawem autorskim – przysługują Mu koszty uzyskania przychodów w podwyższonej wysokości; prawo do zastosowania kosztów w takiej kwocie mają również rodzice w sytuacji, w której byliby zobowiązani do rozliczania dochodów Wnioskodawcy we własnym rozliczeniu rocznym.

Według Wnioskodawcy, w kwestii pytania Nr 5, przychód powstaje z dniem uznania wpłaty na rachunku bankowym, gdyż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajduje się uzasadnienie dla zastosowania innego momentu powstania przychodu niż dzień uznania wpłaty na rachunek bankowy. Zgodnie z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Z uwagi na to, że uzyskiwane przez Wnioskodawcę środki są „wirtualne”, dopiero w momencie wpływu ich na rachunek bankowy stanowią realne wartości pieniężne – za moment uzyskania przychodu należy uznać moment uznania rachunku bankowego, przeliczając je na złotówki wg kursu faktycznie zastosowanego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 powyższej ustawy zawiera katalog przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl art. 18 tej ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zauważyć należy, że powołany wyżej przepis wymienia pewne rodzaje przychodów stanowiących pewien katalog o charakterze otwartym, a tym samym nie rozstrzyga ostatecznie co jest przychodem z praw majątkowych. Użycie przez ustawodawcę zwrotu „w szczególności” przesądza, iż przedmiotowy katalog nie ma charakteru zamkniętego. Na tej podstawie do przychodów z praw majątkowych należy zaliczyć przychody uzyskiwane z tytułu sprzedaży szablonów stron internetowych.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie zaś z art. 11a ust. 1 ww. ustawy, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zatem przychód z tytułu sprzedaży szablonów stron internetowych powstanie w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji osobie fizycznej pieniędzy lub wartości pieniężnych i będzie przychodem z praw majątkowych, a więc źródła przychodów określanego w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wysokość uzyskanego z tego tytułu w walucie obcej przychodu należy ustalać według zasad określonych przepisem art. 11a ust. 1 ww. ustawy.

Odnosząc się natomiast do kwestii podwyższonych kosztów uzyskania przychodu zauważyć należy, iż o zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu, jako wynagrodzenia za wykonanie utworu, będącego przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).

W takim przypadku koszty uzyskania przychodów ustala się zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, który stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy wskazuje, że ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, i czy podatnik jest twórcą, czy też artystą wykonawcą należy dokonać w świetle odrębnych przepisów, czyli przepisów ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W myśl art. 1 ust. 1 powołanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Jednakże należy zauważyć, iż zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Treść art. 3 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż ilekroć w ustawie jest mowa o przepisach prawa podatkowego – rozumie się przez to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Natomiast przez ustawy podatkowe, zgodnie z art. 3 pkt 1 ww. ustawy, należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

Stosownie do tej definicji, cytowana ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie stanowi przepisów prawa podatkowego, a więc działający w imieniu Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi nie jest upoważniony do interpretowania tej ustawy w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba jest twórcą w rozumieniu przepisów ww. ustawy, lub czy konkretna praca stanowi prawo autorskie lub prawo pokrewne.

W sprawach interpretowania przepisów ww. ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych uprawnione jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Prawno-Legislacyjny.

W konsekwencji zastosowanie kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% będzie możliwe wówczas, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego oraz gdy twórca dokona rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przechodzą one na zleceniodawcę lub gdy udziela licencji na korzystanie z nich.

W przeciwnym przypadku koszt uzyskania przychodu stanowić będą udokumentowane, rzeczywiście poniesione koszty, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie natomiast do treści art. 22 ust. 10 ww. ustawy, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Jednocześnie wskazać należy, że w odniesieniu do tego rodzaju dochodów ustawodawca nie przewidział obowiązku uiszczania przez podatnika zaliczek w ciągu roku podatkowego.

Odnosząc się do kwestii dotyczącej rozliczenia w zeznaniu rocznym dochodów uzyskiwanych przez niepełnoletnią osobę należy zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

W przedstawionej sytuacji dla rozstrzygnięcia kto i w jaki sposób składać ma deklaracje podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych znaczenie ma ww. przepis art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z wykładni gramatycznej tegoż przepisu wynika zatem, iż co do zasady dochody małoletnich dzieci dolicza się do dochodów rodziców, za wyjątkiem dochodów wyraźnie wskazanych w tym przepisie. Tylko dochody z pracy małoletnich dzieci, stypendiów oraz dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku podlegają opodatkowaniu na imię małoletniego dziecka.

Dochodów uzyskiwanych z tytułu sprzedaży szablonów stron internetowych nie można zakwalifikować do kategorii przychodów z pracy małoletniego dziecka.

Sposób opodatkowania dochodów małoletnich dzieci uzależniony został od tego, czy rodzicom przysługuje zarząd nad danym składnikiem majątku dziecka, czy też nie.

Analizując zatem unormowania cytowanego art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że u podstaw regulacji nakazującej łączyć dochody małoletniego dziecka z dochodami jego rodziców lub rodzica samotnie go wychowującego leżą unormowania ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, wedle których rodzicom przysługuje względem małoletniego dziecka władza rodzicielska (art. 93 § 1), która obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do jego wychowania (art. 95 § 1), rodzice zaś zobowiązani są sprawować zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską z należytą starannością (art. 101 § 1). Natomiast zgodnie z art. 101 § 2 tej ustawy, zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.

Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Stosownie do powyższego, dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych i należy je wykazać w zeznaniu rocznym. W tym samym terminie, jak wynika z art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani wpłacić należny z tego tytułu podatek dochodowy, wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż niepełnoletni M. (dalej: Wnioskodawca) uzyskuje przychód ze sprzedaży szablonów stron internetowych w zagranicznym serwisie X, którego właścicielem jest podmiot E. z siedzibą w Australii. Wnioskodawca uzyskiwanie przychodów rozpoczął w bieżącym roku podatkowym. Walutą w serwisie jest dolar amerykański, więc przychody są zależne od kursu walutowego. Konto Wnioskodawcy w serwisie zostaje zasilone kwotą z każdej sprzedaży pomniejszoną o prowizję w wysokości od 50% do 30% (jest pobierana przez firmę będącą właścicielem serwisu). Prowizja ulega stopniowemu zmniejszaniu się wraz ze wzrostem przychodów uzyskanych w serwisie. W przypadku zlecenia wypłaty środków, odbywa się ona za pośrednictwem przelewu międzynarodowego bezpośrednio na konto bankowe (każdego 15 dnia miesiąca kalendarzowego) Wnioskodawcy. Cała organizacja procesu sprzedaży spoczywa na firmie będącej właścicielem portalu internetowego. Serwis nie sprzedaje gotowego produktu tylko licencję na jego używanie (kupujący szablon nabywa wyłącznie licencję na jego wykorzystywanie). Pomimo umieszczenia produktu (szablonu strony internetowej) Wnioskodawca pozostaje właścicielem praw autorskich, w związku z czym otrzymywana prowizja od sprzedaży jest za udzieloną przez niego licencję do wykorzystywania danego szablonu.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawne stwierdzić należy, iż należności otrzymane lub postawione do dyspozycji Wnioskodawcy z tytułu sprzedaży szablonów stron internetowych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za moment uzyskania przychodu należy uznać moment uznania rachunku bankowego. Natomiast wysokość uzyskanego w walucie obcej przychodu należy ustalać według zasad określonych przepisem art. 11a ust. 1 ww. ustawy.

Przychód z tego tytułu Wnioskodawca może pomniejszyć o koszty jego uzyskania. Jednakże zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu będzie możliwe tylko w przypadku uzyskania dochodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W odniesieniu do tego rodzaju dochodów należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują obowiązku uiszczania zaliczek w ciągu roku podatkowego. Dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych i należy je wykazać w zeznaniu rocznym składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym W tym samym terminie winno się wpłacić należny z tego tytułu podatek dochodowy, wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na fakt, iż dochodów uzyskiwanych przez Wnioskodawcę z tytułu sprzedaży szablonów stron internetowych nie można zakwalifikować do kategorii przychodów z pracy małoletniego dziecka, podlegają one – stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – doliczeniu (do czasu uzyskania przez Niego pełnoletności) do dochodów rodziców.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj