Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/326/JB/152/04
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/326/JB/152/04
Data
2004.11.22



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpowiedzialność cywilna
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób prawnych
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie nieodpłatne
świadczenie pieniężne
ubezpieczenia osobowe


Pytanie podatnika
  1. Czy Spółka pokrywając z własnych środków składki obowiązkowego ubezpieczenia zarządców nieruchomości, w przypadku gdy polisa wystawiona jest na zarządcę nieruchomości zatrudnionego na umowę o pracę w Spółce będzie mogła taki wydatek zaliczyć w koszty uzyskania przychodów?
  2. Czy dla pracownika wystąpi przychód z tego tytułu?


Odpowiadając na pismo z dnia 05.10.2004 roku doręczone do Łódzkiego Urzędu Skarbowego (data wpływu 06.10.2004r.) działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w sprawie uznania składek obowiązkowego ubezpieczenia zarządców nieruchomości, pokrytych przez Spółkę za koszt uzyskania przychodów Spółki, oraz nie uznania tych świadczeń za przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151), jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ja zawarto lub odnowiono, wyklucza :
a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku pracy (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego w zapytaniu do wykonywania czynności z zakresu zarządzania nieruchomościami, które stanowią przedmiot świadczonych przez Spółkę usług zatrudnione są osoby, które posiadają licencje zarządcy nieruchomości i Spółka z własnych środków pokryła składki obowiązkowego ubezpieczenia, wynikającego z art. 186 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) od odpowiedzialności cywilnej tych osób.Jak wynika z cytowanego przepisu art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przytoczonego na wstępie, możliwość zaliczania do kosztów podatkowych składek opłaconych przez zakład pracy na rzecz swoich pracowników istnieje tylko przy niektórych umowach ubezpieczenia, wymienionych w odpowiednich grupach ryzyka.Prawo uwzględnienia składki w kosztach odnosi się do umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II, wymienionych w załączniku do w/w ustawy o działalności ubezpieczeniowej i to pod warunkiem, że umowy te spełniają dodatkowe wymagania związane z osobą uposażoną oraz rodzajem i terminem przysługujących na ich podstawie świadczeń.

W związku z faktem, iż ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej mieszczą się w innych grupach ryzyka, tj. w grupach 10-13 działu II, wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) składki opłacone z tego tytułu nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów u pracodawcy.

Jeżeli Spółka będąca zakładem pracy w rozumieniu przepisów art. 31 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zdecyduje się pokrywać zatrudnionym przez nią na umowę o pracę zarządcom nieruchomości składki z tytułu ubezpieczenia tych osób od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności zarządzania, to wysokość tych opłat zaliczyć należy do przychodów ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem na podstawie tego przepisu do przychodów z wykonywanej pracy zalicza się nie tylko wynagrodzenia wynikające z zawartej umowy o pracę, ale także między innymi świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, w tym wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Oznacza to, że jeżeli Spółka poniesie wydatki, które jako zarządca nieruchomości musiałby pokrywać pracownik, to stanowić to będzie podstawę do uznania wartości tego świadczenia za przychód pracownika, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Tutejszy organ podatkowy stanowisko podatnika nie uznaje za słuszne pod względem prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj