Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-121-1/GW/04
z 15 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-121-1/GW/04
Data
2004.11.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
fundusz
fundusz unijny
koszt
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek
podatek dochodowy
podatek od towarów i usług
program pomocowy
program pomocowy (SAPARD)
programy


Pytanie podatnika
Czy zapłacony przy dokonanych zakupach inwestycyjnych podatek VAT może być przez Podatnika odzyskany zarówno w systemie podatku VAT, jak i w podatku dochodowym (karta podatkowa)?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, udzielana w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.).

Pismem z dnia 15 października 2004 r. (doręczonym dnia 15 października 2004 r.), uzupełnionym pismem z dnia 1 listopada 2004 r. (doręczonym dnia 2 listopada 2004r.) P..................................... zwrócił się do tut. organu z wnioskiem o informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny.

W związku z inwestycjami na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik ubiega się o częściową refundację poniesionych kosztów ze środków Funduszu Unii Europejskiej w ramach programu SAPARD. Problem dotyczy zwrotu, w ramach tego programu, podatku VAT. Jeżeli podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym to w ramach programu SAPARD przyznana zostanie „dotacja” z VAT-em. W przypadku natomiast gdy VAT może zostać przez Podatnika odzyskany wówczas w ramach programu SAPARD następuje refundacja od wartości netto.

Treść zapytania Podatnika.

Czy zapłacony przy dokonanych zakupach inwestycyjnych podatek VAT może być przez Podatnika odzyskany zarówno w systemie podatku VAT, jak i w podatku dochodowym (karta podatkowa)?

Stanowisko Podatnika.

Podatnik uważa, że nie ma możliwości odzyskania podatku VAT ponieważ korzysta ze zwolnienia podmiotowego oraz jest płatnikiem podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Podatnik uważa, że nie ma możliwości odzyskania podatku VAT ponieważ korzysta ze zwolnienia podmiotowego oraz jest płatnikiem podatku dochodowego w formie karty podatkowej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego, w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie udzielania odpowiedzi uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art.88 ust.1 pkt. 5 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji ze zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7. W myśl art. 113 ust. 5 i 7 ustawy jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie podmiotowe traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę. Za zgodą naczelnika urzędu skarbowego podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z dokumentów celnych oraz o kwotę podatku zapłaconą od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakupy dokonane przed dniem utraty zwolnienia, pod warunkiem:

  1. sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie kwoty, o której mowa w ust. 1, oraz
  2. przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Przepis ten stosuje się również do podatników, którzy rezygnują z przysługującego im zwolnienia na podstawie ust. 1, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.

Jedną z naczelnych zasad podatku od towarów i usług jest przysługujące zarejestrowanemu podatnikowi podatku od towarów i usług prawo do pomniejszania własnego podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Mechanizm ten zapewnia, że ciężar podatku od towarów i usług ponoszony jest przez ostatecznego konsumenta towaru lub usługi, który nie będąc podatnikiem VAT nie jest prawnie umocowany do dokonania odliczenia podatku naliczonego. Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że skoro podmioty zwolnione podmiotowo od podatku nie naliczają (i nie odprowadzają) podatku należnego od dokonywanych dostaw i świadczonych usług, zgodnie z powołanym wyżej art. 88 ust. 1 pkt. 5 lit. a ustawy, nie mają prawa do obniżania kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. Oznacza to, że przepisy prawa zrównują sytuacje prawną takich podatników ze statusem ostatecznych konsumentów towarów i usług. Wyjątek stanowi sytuacja gdy podatnik korzystający ze zwolnienia podmiotowego przekroczy kwotę uprawniającą go do stosowania tej procedury szczególnej, jak również sytuacja gdy sam zrezygnuje z przysługującego mu zwolnienia. W przypadkach takich, po spełnieniu warunków określonych w art. 113 ust. 5 i 7 ustawy, za zgodą naczelnika urzędu skarbowego może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego.

P............................. korzysta ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. W świetle wskazanych wyżej przepisów oznacza to, że nie ma on prawnej możliwości dokonania odliczenia kwoty podatku od towarów i usług, zapłaconej przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności, w zakresie dostawy lub świadczenia których, nie odprowadza podatku należnego.

Podatnik nie ma również możliwości skompensowania nieodliczonego podatku od towarów i usług w świetle przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.)

Dodatkowo informuje się, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie skierowania zapytania do organu podatkowego oraz odpowiedzi na zapytanie - jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym. Oznacza to, że w przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie (a także okoliczności stanu faktycznego) informacja ta nie będzie mieć zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj