Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US I/415/41/04
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US I/415/41/04
Data
2004.10.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
remont środka trwałego
remont środków trwałych
remonty
rozpoczęcie działalności gospodarczej
ulepszenie środka trwałego
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z remontem wydzierżawianego lokalu, zakupem wyposażenia, usługami reklamowymi


Pismem z dnia 24.08.2004 r. (uzupełnionym w dniu 1.10.2004 r. zwróciła się pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą o udzielenie informacji w następującej kwestii:

W dniu 26.05.2004 r. zgłosiła pani do tutejszego Urzędu zamiar rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych. Faktyczny dzień uruchomienia nastąpił w dniu 3.07.2004 r. Przed tym terminem poniesione zostały wydatki związane z remontem wydzierżawianego lokalu, zakupem wyposażenia, usługami reklamowymi itp. i na tę okoliczność posiada pani faktury zakupu od dnia 26.05.2004 r. Pytanie dotyczy możliwości zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej. W uzupełniającym piśmie z dnia 1.10.2004 r. podała pani listę wydatków, tj.: farby i przyrządy malarskie, panele ścienne i podłogowe (łączna kwota 2.327,20 zł), meble (stoły, fotele, krzesła, półki, szafki), sprzęt AGD i RTV (czajnik, kuchenka mikrofalowa, opiekacz, DVD), dodatkowy komplet kluczy, telefon stacjonarny i komórkowy, księgi rachunkowe, usługi telekomunikacyjne, usługi fotograficzne, artykuły metalowe i instalacyjne, lampy, artykuły szklane, wyposażenie łazienek, artykuły biurowe, butla z dwutlenkiem węgla, artykuły barowe, płyty CD, apteczka. Łączna wartość ww. wydatków wyniosła 13.023, 10 zł.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że:

Treść art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wskazuje, że kosztami podatkowymi są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Ta ustawowa definicja stanowi, że aby uznać wydatek za koszt podatkowy musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu. Dla celów podatkowych ważne jest, że koszt podatkowy musi być poniesiony w określonym celu. Celem tym jest osiągnięcie przychodu, który ma wpływ na wysokość dochodu lub straty podatnika. W świetle obowiązujących przepisów mogą stanowić koszty uzyskania przychodu wydatki ponoszone przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, tj.: kupno materiałów biurowych, wyposażenie, reklama, a także remont pomieszczeń, które nie są wydatkami na ulepszenie i nie zwiększają wartości początkowej środka trwałego. Również art. 23 ustawy podatkowej nie zawiera generalnego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed oficjalnym rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Generalnie można przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zobowiązanie i zachowanie źródła przychodów. Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów należy zatem ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczyniać się do osiągnięcia przychodu z danego źródła.

Charakter prowadzonej przez panią działalności, tj. usługi gastronomiczne, wymaga dostosowania lokalu i poniesienia nakładów przed jej rozpoczęciem. Zatem przedstawione przez panią w zapytaniu wydatki mają charakter celowy i stanowią one koszt uzyskania przychodu.

W rozpatrywanej sprawie należy rozważyć czy poniesione wydatki na zakup farb, przyrządów malarskich, paneli dotyczę odtworzenia pierwotnego stanu technicznego i użytkowego wynajmowanego lokalu, czy też jego adaptacji dla potrzeb działalności gospodarczej. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na przebudowę, rozbudowę, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost ich wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania. Wydatki poniesione na remont wynajmowanego lokalu, podyktowane jego stanem technicznym, można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki poniesione na adaptację wynajmowanego lokalu mające na celu jego przystosowanie do innych celów niż te, do których był używany poprzednio stanowią inwestycję w obcym środku trwałym i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tylko pośrednio, po wprowadzeniu inwestycji w obcym środku trwałym do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w formie odpisów amortyzacyjnych na zasadach określonych w ustawie.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj