Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
III-1/443/VAT/1325/2004EL
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/VAT/1325/2004EL
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura korygująca
obowiązek podatkowy
przeliczanie wartości


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wystawienia faktury korygującej w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów? Jaki kurs średni NBP należy zastosować do przeliczenia faktury ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 29.10.2004 r. w którym zawarto zapytanie w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w szczególności w przedmiocie wystawiania faktur korygujących przy wewnątrzwspólnotowej dostawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź – Polesie działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:

Zgodnie z § 37 rozporządzenia Ministra Finansów zgodnie 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonanie niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane w fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

Art. 87 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wprowadzający obowiązek zwrotu otrzymanej wcześniej nadwyżki VAT w razie powrotu towaru do kraju, nie dotyczy natomiast wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Obowiązkiem podatnika, który otrzymał zwrot towaru wywiezionego przez siebie w ramach WDT, jest jedynie wystawienie faktury korygującej.

Ponieważ ustawodawca nie określił odrębnych zasad przy wystawianiu faktur korygujących przy dostawie wewnątrzwspólnotowej, w związku z powyższym są one analogiczne do zasad korygowania obrotu z tytułu transakcji sprzedaży, które zawarte są w § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.). Na podstawie ww. przepisów przy korygowaniu obrotu należy stosować ten sam kurs, według którego został wykazany obowiązek podatkowy z tytułu danej transakcji, gdyż jest ona bezpośrednio związana z pierwotną transakcją. Ponadto zauważyć należy iż dotyczy tego samego obrotu, który został udokumentowany pierwotna fakturą.

Fakturę korygującą należy ująć w okresie rozliczeniowym w którym została wystawiona, zgodnie z § 19 ust. 4 ww. rozporządzenia stanowiącym: sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3 , wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. W związku z powyższym podatnik nie ma konieczności cofania się do wcześniejszych rozliczeń.

Powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytanie i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy i została wydana w oparciu o stan prawny obowiązujący w dacie jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj