Interpretacja Urzędu Celnego w Bydgoszczy
431000-PA-0503-59/04/PW
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
431000-PA-0503-59/04/PW
Data
2004.09.10



Autor
Urząd Celny w Bydgoszczy


Temat
Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Procedura zawieszenia poboru akcyzy --> Zawieszenie poboru akcyzy


Słowa kluczowe
olej
podatek akcyzowy
zwolnienia podatkowe



Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ostatnio zmienionej Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1808) przedstawiam odpowiedź na pytanie, postawione w piśmie z dnia 23 sierpnia 2004 r., czy korzystając ze zwolnienia od podatku akcyzowego, wynikającego z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, przy odsprzedaży zwolnionych olejów maszynowych kupujący też jest uprawniony do przedmiotowego zwolnienia? Jakie dokumenty należy dostarczyć producentowi olei przemysłowych przy korzystaniu ze zwolnienia od podatku akcyzowego i jakie dokumenty musi przedstawić nabywca tych olei jeśli nastąpi ich dalsza odsprzedaż?

Odpowiadając na pytanie Podatnika stwierdza się, iż zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966, ostatnio zmienionego przez Dz. U. z 2004 r. Nr 181, poz. 1875) zwalnia się od akcyzy sprzedaż olejów smarowych, oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 i kodem CN 2710 19 71 – 2710 19 99, przeznaczonych do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników. Nabycie wyrobów ww. wyrobów musi nastąpić z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, ostatnio zmienionej Dz. U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623). Obowiązkiem Podatnika uprawnionego do zwolnienia jest potwierdzenie na trzeciej karcie administracyjnego dokumentu towarzyszącego otrzymania przedmiotowych wyrobów, i jej niezwłoczne zwrócenie prowadzącemu skład podatkowy, od którego nabył te wyroby. Podatnik uprawniony do zwolnienia nabywający wyroby akcyzowe musi załączyć do zamówienia złożonego sprzedawcy oświadczenie stwierdzające, że zakupione wyroby zostaną zużyte do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych albo jako oleje smarowe do silników albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników. Oświadczenie powinno zawierać co najmniej: nazwę i adres podmiotu składającego oświadczenie oraz jego NIP; ilość zamawianych wyrobów akcyzowych; określenie celów, na które zostaną przeznaczone zakupione wyroby; datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz podpis osoby składającej oświadczenie.

Przepisy prawa podatkowego nie przewidują innych warunków, które należy spełnić by Podatnik mógł skorzystać z opisanego zwolnienia. Reasumując należy stwierdzić, iż Podatnikiem uprawnionym do zwolnienia jest podmiot faktycznie zużywający przedmiotowe wyroby akcyzowe.Przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości zakupu tych wyrobów, przy jednoczesnym korzystaniu z opisywanego zwolnienia, w celu ich dalszej odsprzedaży.

Powyższej odpowiedzi udziela się w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dniu datowania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj