Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-67/2004
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-67/2004
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
decyzja administracyjna
jednostka samorządu terytorialnego
opłata
trwały zarząd


Pytanie podatnika
W dniu 13.09.2002r została wydana decyzja administracyjna w sprawie ustanowienia trwałego zarządu, mocą której została przekazana w trwały zarząd na rzecz podległej jednostki organizacyjnej nieruchomość stanowiąca własność jednostki samorządu terytorialnego. Decyzja stała się ostateczna w dniu 01.10.2002r, a więc przed dniem wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Decyzja została wydana na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r Nr 46, poz. 543 ze zm.). Z tytułu trwałego zarządu została ustalona opłata roczna, płatna w terminie do dnia 31 marca każdego roku na konto jednostki samorządu terytorialnego. Zgodnie z art. 87 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o gospodarce nieruchomościami wysokość opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu nieruchomości może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług powstaje zapytanie czy ustalone ostatecznymi decyzjami administracyjnymi przed 01 maja 2004r opłaty roczne z tytułu trwałego zarządu, których termin płatności upływa po dniu wejścia w życie tej ustawy oraz opłaty roczne ustalane w wyniku zmiany ostatecznych decyzji administracyjnych-aktualizacja opłaty na skutek wzrostu wartości podlegają podatkowi VAT. Zdaniem jednostki samorządu teryt. podatek VAT od w/w opłat ustalonych ostatecznymi decyzjami administracyjnymi przed dniem 01 maja 2004r z tytułu trwałego zarządu oraz opłat rocznych ustalanych w wyniku zmiany ostatecznych decyzji administracyjnych jest nienależny. Zgodnie z art. 19 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis niniejszy, ani żaden inny z przepisów nie mówi o obowiązku naliczenia podatku z tytułu ustanowienia trwałego zarządu i ustalenia opłaty z tego tytułu.


Wnioskiem z dnia 15 listopada 2004r. Nr GK.VII.7002-4-3/2004 jednostka samorzadu terytorilnego zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Według przedstawionego stanu faktycznego w dniu 13.09.2002r. wydana została przez wnioskodawcę decyzja administracyjna, na mocy której przekazana została w trwały zarząd na rzecz podległej jednostki organizacyjnej nieruchomość stanowiąca własność wnioskodawcy. Z tytułu trwałego zarządu została ustalona opłata roczna, która na mocy art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543, ze zm.) może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie.

W związku z wejściem w życie z dniem 1 maja 2004r. w/w ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik pyta, czy ustalone ostatecznymi decyzjami administracyjnymi przed dniem 01.05.2004 opłaty roczne z tytułu trwałego zarządu, których termin płatności upływa po dniu wejścia w życie nowej ustawy o VAT oraz opłaty roczne ustalane w wyniku aktualizacji opłaty na skutek zmiany ostatecznej decyzji administracyjnej (aktualizacji opłaty na skutek wzrostu wartości) podlegają podatkowi VAT. Zdaniem wnioskodawcy podatek od towarów i usług jest nienależny.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.) oraz w nawiązaniu do przedstawionego stanu faktycznego uprzejmie wyjaśnia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 i 5, art. 44 ust. 1 oraz art. 45 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21.08.1997r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 46, poz. 543, ze zm.) nieruchomości stanowiące przedmiot własności lub przedmiot użytkowania wieczystego jednostki samorządu terytorialnego oddaje się w trwały zarząd (będący formą prawną władania nieruchomością) odpowiedniej samorządowej jednostce organizacyjnej za opłatą na czas oznaczony lub nieoznaczony, przy czym trwały zarząd ustanawia właściwy organ w drodze decyzji. Zatem oddanie w trwały zarząd nieruchomości przez wnioskodawcę na rzecz własnej jednostki organizacyjnej w oparciu o przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami jest czynnością, o której mowa w art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Stąd też czynności oddania w trwały zarząd w stanie faktycznym przedstawionym w zapytaniu nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższej informacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj