Interpretacja Urzędu Celnego w Szczecinie
421000-PA-9102-71/04/TS
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
421000-PA-9102-71/04/TS
Data
2004.11.18



Autor
Urząd Celny w Szczecinie


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia --> Inne przypadki zwolnień z podatku akcyzowego

Podatek akcyzowy --> Organizacja obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi --> Składy podatkowe


Słowa kluczowe
olej napędowy
olej opałowy
skład podatkowy
żegluga


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi działalność polegającą na przyjęciu i wysyłce wyrobów zharmonizowanych, zaopatrujących jednostki pływające w olej napędowy wykorzystywany do celów żeglugi, zwolniony z akcyzy ze względu na przeznaczenie, który nabywa i sprzedaje w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Z uwagi na szybką rotację przedmiotowych wyrobów oraz brak stosownego pozwolenia firma nie prowadzi działalności w zakresie ich magazynowania. Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy może wystąpić z wnioskiem o wydanie zazwolenia na prowadzenie składu podatkowego?


W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 13.10.2004r. w sprawie zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego działalności polegającej na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych przez inny podmiot informuję, co następuje:

Zgodnie z dyspozycją art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 29, poz. 257 ze zmianą) w składzie podatkowym może być prowadzona działalność polegająca na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz na ich przyjmowaniu i wysyłce.

Przepis art.31 ust 1 i 2 ustawy stanowi, iż zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego jest wydawane podmiotowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. prowadzi co najmniej jeden rodzaj działalności polegającej na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
  2. jest podatnikiem podatku od towarów i usług;
  3. jest podmiotem, którego działalnością kierują osoby, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub za przestępstwo skarbowe;
  4. nie zalega z cłem, podatkami stanowiącymi dochód budżety państwa, składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
  5. złoży zabezpieczenie akcyzowe;
  6. nie zostało jemu cofnięte zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych ze względu na naruszenie przepisów prawa w okresie ostatnich 3 lat, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zezwolenia.

Podmiot prowadzący działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych lub przetworzonych przez inny podmiot poza warunkami wyżej wymienionymi, obowiązany jest dodatkowo spełnić warunki wcześniej wskazane, dotyczące:

  1. minimalnej wysokości obrotu wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi;
  2. wysokości złożonego zabezpieczenia akcyzowego
  3. sposobu i minimalnego okresu magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych

Zgodnie z treścią § 13 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 1 marca 2004r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także jako wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego ( Dz. U. Nr 35, poz. 312), każdy podmiot, który chce prowadzić działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych lub przetworzonych przez inny podmiot, musi spełnić wymogi określone w przedmiotowym paragrafie tj. dla paliw silnikowych, olejów opałowych - pojemność magazynowa powinna wynosić co najmniej 5000 m3 oraz średnioroczny okres składowania w danym magazynie powinien wynosić minimum 2 dni.

W związku z powyższym przepis § 13 ust. 1i 4 rozporządzenia w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także jako wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego w sposób szczegółowy i jednoznaczny określa kwestie nieuregulowane w ustawie. Zawarte w nim wymogi mają charakter bezwzględnie obowiązujący i dopiero ich spełnienie przez podatnika daje prawo do możliwości magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych lub przetworzonych przez inny podmiot.

Powyższa odpowiedź na zapytanie podatnika dotyczy stanu faktycznego opisanego w zapytaniu oraz stanu prawnego na dzień 18.11.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj