Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/1027/2004/RD
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/1027/2004/RD
Data
2004.11.05



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
przewóz osób
stawki podatku
transport


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT opodatkowane są wewnątrzwspólnotowe usługi pasażerskiego transportu lądowego?


W odpowiedzi na pismo z dnia 16.09.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach informuje:

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt. 23 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przewidziano stawkę 0% dla usług transportu międzynarodowego.

Przez usługi transportu międzynarodowego, zgodnie z art. 83 ust. 3 cytowanej ustawy rozumie się:

1) przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;

2) przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego:

a) z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju,

b) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt);

3)usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt. 1 i 2.

Mając na uwadze powyższe świadczone przez Pana usługi drogowego transportu osób nie zostały zaliczone do usług transportu międzynarodowego, opodatkowanych stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Dla wewnątrzwspólnotowego transportu osób także nie przewidziano w ustawieo podatku od towarów i usług żadnych innych szczególnych zasad opodatkowania.

Oznacza to, że w Pana przypadku ma zastosowanie reguła przewidziana w art. 27 ust. 2 pkt. 2 cytowanej ustawy, czyli miejscem opodatkowania usług transportowych jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości.

A zatem jeżeli „usługi pasażerskiego transportu lądowego pozostałe” (symbol PKWIU 60.23) świadczone są na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce w rozumieniu w/w ustawy o podatku od towarów i usług według stawki podatkowej określonej w art. 41 ust. 2 cytowanej ustawy tj. 7% (poz. 144 załącznika nr 3 do ustawy).

Natomiast część transportu wykonywana poza terytorium Polski nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce lecz w poszczególnych krajach,w których jest dokonywany transport osób w oparciu o obowiązujące w tych krajach przepisy.

Informacje na temat opodatkowania podatkiem VAT w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej, Komisja Europejska przygotowała w formie dokumentu, który jest dostępny na stronie internetowej komisji Europejskiej: www.europa.eu.int/comm/taxation_customs/publications/info­_doc/info_doc.htm.

Jednoczenie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.plw dziale: Podatki/VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym znajdują się adresy instytucji udzielających informacji o podatku VAT w państwach członkowskich UE.

Tak więc przy świadczeniu usług transportu osób np. z Polski na Ukrainę lub do Hiszpanii opodatkowana polskim podatkiem od towarów i usług będzie jedynie część usługi odbywająca się na polskim terytorium i jedynie ta część transportu zostanie wykazanaw składanej przez podatnika deklaracji VAT-7. Pozostała część nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Jeśli chodzi o sposób wystawiania faktur VAT, to w omawianych przypadkach należność za transport na fakturze należy „rozbić” na dwie pozycje. Odcinek krajowy należy, zgodnie z art. 41 ust. 2 cytowanej ustawy, wykazać ze stawką 7%, natomiast odcinek wykonany poza terytorium kraju – bez VAT (bez żadnej stawki ani zwolnieniaz VAT). Należałoby też na fakturze umieścić adnotację, że ów odcinek, zgodnie z zasadami art. 27 ust. 2 pkt. 2 cytowanej ustawy podlega opodatkowaniu poza terytorium kraju.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj