Interpretacja Urzędu Skarbowego w Staszowie
PP/443-31/04
z 25 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-31/04
Data
2004.08.25



Autor
Urząd Skarbowy w Staszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
dofinansowanie
dotacja przedmiotowa
dyrektywy Unii Europejskiej
działalność statutowa
obrót
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy otrzymana dotacja przedmiotowa na działalność statutową, której celem jest zapewnienie opieki zdrowotnej - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Staszowie na złożone w dniu 10.08.2004 r. i uzupełnione w dniu 20.08.2004 r., zapytanie w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji przedmiotowej otrzymanej od Miasta i Gminy w Połańcu na działalność statutową, udziela informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest, co do zasady, obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Natomiast w myśl ust. 2 tego artykułu, w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, zadatków, przedpłat lub rat, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i na inne dopłaty o podobnym charakterze.

Zgodnie zaś z art. 29 ust. 4 obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot z dokonanych korekt faktur.

Z przytoczonych przepisów wynika, że wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są związane z dostawą lub świadczeniem usług i wchodzą w skład świadczenia należnego od nabywcy, zwiększają obrót podatnika stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dofinansowanie otrzymane od innego podmiotu (może nim być organ administracji państwowej, samorządowej czy też jakakolwiek organizacja społeczna), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, stanowi od 1 maja 2004 r. obrót podlegający opodatkowaniu.

Zapis ten jest zgodny z postanowieniami art. 11(A)(1)(a) VI Dyrektywy Rady Unii Europejskiej, w myśl którego na terytorium kraju podstawę opodatkowania stanowi, w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż wymienione (b), (c), i (d) – wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które dostawca otrzymał lub ma otrzymać od nabywcy, klienta lub osoby trzeciej z tytułu tych czynności, włączając subwencje bezpośrednio związane z ich ceną.

Jednakże opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie będą podlegały wszystkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i dopłaty, a jedynie te, których otrzymanie wpływa bezpośrednio na stosowaną przez podatnika cenę towaru lub usługi. Dofinansowanie bowiem musi być bezpośrednio związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Opodatkowaniu będzie więc podlegała taka dotacja czy dopłata, która stanowi pokrycie części ceny konkretnego świadczenia czy rekompensatę wykonania świadczenia po obniżonych cenach.

Natomiast, jeżeli dofinansowanie służy pokryciu kosztów działalności podatnika, a związek tego dofinansowania ma jedynie pośredni związek ze stosowanymi przez niego cenami, to otrzymane dofinansowanie nie zwiększa podstawy opodatkowania.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu stwierdził, iż dotacja przedmiotowa otrzymana przez Samodzielny Publiczny ZOZ Przychodnia Zdrowia w „P” nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem stanowisko przedstawione we wniosku jest słuszne.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj