Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 443-121/2004
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-121/2004
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opodatkowanie
poczta
podatek od towarów i usług
świadczenie usług
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy usługi świadczone na rzecz Poczty Polskiej świadczone na podstawie umowy agencyjnej podlegają zwolnieniu z podatku Vat.


W odpowiedzi na pismo Strony w sprawie interpretacji przepisów o VAT, - tut. Organ, zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia;
Usługi świadczone przez pocztę państwową (PKW i U 64.11) jako wymienione w poz. 2 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) są przedmiotowo – podmiotowo zwolnione z podatku VAT.
Zwolnienie dotyczy wyłącznie usług pocztowych świadczonych przez pocztę państwową.
Usługi te podlegały zwolnieniu z VAT również na podstawie ustawy o VAT obowiązującej do końca kwietnia 2004 r. Ponadto wynagrodzenie jakie Strona otrzymywała za świadczone usługi pocztowe na podstawie umowy agencyjnej zawartej z Pocztą Polską na podstawie uregulowania zawartego w § 67 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) zwolnione było od podatku VAT. Ww. przepis stanowił, że zwolnione od podatku od towarów i usług są m. in. prowizje i inne wynagrodzenia z tytułu wykonania umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze m. in. związanych ze świadczeniem usług zwolnionych od podatku, zgodnie z załącznikiem Nr 2 do ustawy.
Począwszy jednak od 1 maja 2004 r., ww. usługi nie świadczone przez Pocztę Polską nie korzystają już ze zwolnienia od podatku VAT. Nie zostały bowiem wymienione ani w nowej ustawie o VAT, ani w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy, co jednoznacznie wskazuje na ich opodatkowanie stawką podstawową.
Tym samym, jeśli Strona świadczy ww. usługi na podstawie umowy agencyjnej zawartej z Pocztą Polską, to wynagrodzenie z tytułu wykonania umowy agencyjnych jest opodatkowane stawką podstawową.
Wyjaśnia się, że zgodnie z § 9 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) ustawodawca zwalnia od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub innej umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania stanowi kwota uzyskanej prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Zwolnienie to stosowane może być w stosunku do drobnych podatników, tj. podatników, którzy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, których wielkość sprzedaż w rozumieniu art. 113 ust. 1 obowiązującej od 01.05.2004 r. ustawy o VAT nie przekroczyła 10. 000 euro.
Ponadto zgodnie z ust. 4 ww. uregulowania zwolnienia nie stosuje się do podatników:

    - zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy jako „ podatnicy VAT czynni”;
    - wykonujących również inne, niż wymienione w ust. 1, czynności opodatkowane;
    - wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy;
    - którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lata.

Ponadto wyjaśnia się, że usługi pośrednictwa pieniężnego zaklasyfikowane do PKWiU : 65.12.10- 00.90 - podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT jako wymienione w poz. 3 załącznika Nr 4 do ustawy o VAT.
Informuje się, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.
Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj