Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białogardzie
USP-IB-415/23/04
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USP-IB-415/23/04
Data
2004.12.27



Autor
Urząd Skarbowy w Białogardzie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Podatnicy dokonali zakupu (potwierdzonego aktem notarialnym) budynku mieszkalnego jednorodzinnego w stanie surowym. W dniu 17.11.2003 r. Starostwo Powiatowe przeniosło na pytających pozwolenie na budowę wydane na poprzednich właścicieli w dniu 22.03.1999 r. Pytający oświadczyli, że na zakup nieruchomości oraz na dokończenie budowy domu uzyskali z banku PKO B.P. SA kredyt mieszkaniowy „Własny Kąt” - spłata 20 lat, z wpisem w hipotekę nieruchomości. Następnie rozpoczęli prace budowlane w celu dokończenia budowy domu . Po zakończeniu budowy dokonano odbioru technicznego instalacji i budynku. Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 27.04.2004 r. uzyskali pozwolenie na zasiedlenie i użytkowanie domu. Podatnicy pytają czy spełniają wymogi przepisów ustawy o podatku dochodowym i prawa do odliczenia odsetek od kredytu wykorzystanego na zakup rozpoczętej budowy i zakup materiałów budowlanych na jej dokończenie.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białogardzie, na pisemne zapytanie z dnia 02.12.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2004, od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2 - 4 , faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z:

  1. Budową budynku mieszkalnego,
  2. Wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku,
  3. Zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  4. Nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Prawo do odliczania wydatków z tytułu ulgi odsetkowej przysługuje, jeżeli każda z inwestycji wymienionych powyżej w punktach 1 - 4 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego , którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 roku.

W myśl art. 26b ust. 2 kolejnymi warunkami do skorzystania z przedmiotowej ulgi jest aby:

  • kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z wyżej wymienionych inwestycji,
  • inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  • inwestycja wymieniona w ust. 1 została zakończona przed upływem trzech lat , licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę w rozumieniu prawa budowlanego, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 roku i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania – zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,
  • niekorzystanie w latach wcześniejszych przez podatnika lub jego małżonka z odliczenia od dochodu (przychodu) lub od podatku wydatków mieszkaniowych poniesionych na własne cele mieszkaniowe objętych dużą ulgą mieszkaniową, ulgą na zakup działki budowlanej i oszczędzanie w kasie mieszkaniowej.

Jak wynika z załączonych dokumentów, dnia 01.09.2003 r. nastąpiło nabycie nieruchomości rolnej o pow.0,65 ha (oznaczonych numerami geodezyjnymi nr 34/1 i 34/2 ) zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w stanie surowym zamkniętym oraz budynkiem gospodarczym. W dniu 17.11.2003 r. nastąpiło przeniesienie pozwolenia na budowę wydanego przez stosowny organ w 1999 r. poprzedniemu właścicielowi tej nieruchomości. Następnie rozpoczęli Państwo prace budowlane w celu dokończenia budowy domu. W dniu 27.04.2004 r. uzyskali pozwolenie na zasiedlenie i użytkowanie domu. Koszty inwestycji polegające na zakupie i dokończeniu budowy były finansowane zaciągniętym na ten cel kredytem udzielonym przez Bank PKO S.A. z przeznaczeniem na zakup rozpoczętej budowy – 124.000,00 PLN oraz na jej dokończenie 36.000,00 PLN.

Z części przyznanego kredytu sfinansowali Państwo zakup nieruchomości rolnej z rozpoczętą budową. Wydatek taki nie może zostać zaliczony do budowy domu, gdyż obejmuje poza zakupem gruntu niezwiązanego z budową domu oraz zakupem budynku gospodarczego zakup domu w stanie surowym. Natomiast ulga z tytułu inwestycji mieszkaniowej związanej z zakupem określona jest w pkt 3 art. 26b ust.1 ustawy zawężona jednakże do „ zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby , która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej”.

Wydatki te nie mogą być zaliczone do budowy domu mieszkalnego. Zatem odsetki od tej części kredytu nie mogą być odliczone od dochodu.

Natomiast w zakresie prawa do skorzystania z odliczeń od dochodu odsetek od części kredytu przeznaczonego na dokończenie budowy budynku mieszkalnego spełnili Państwo warunki: sfinansowanie dokończenia budowy zaciągniętym na ten cel kredytem i zakończenie inwestycji w wymaganym okresie. W związku z tym odsetki od tej części kredytu będą mogły być (przy spełnieniu pozostałych warunków) odliczone od dochodu w roku podatkowym 2004 i latach następnych.

Zatem w Państwa przypadku należy rozpatrywać prawo do skorzystania z ulgi wynikającej z punktu 1 przytoczonego powyżej artykułu 26b ust. 1 ustawy tj. sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego. W swoim piśmie mylnie Państwo wskazali przepis art. 26b pkt 1 podpunkt 2 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj