Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
IIIMUS.WD/423/91/04
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIIMUS.WD/423/91/04
Data
2004.11.25



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cła
koszty uzyskania przychodów
odsetki budżetowe


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odsetki od cła oraz od VAT można uznać za koszty podatkowe, czy też będą to wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika: XXX S. A. zgodnie z podpisanymi kontraktami produkuje wyroby przeznaczone na eksport, do których produkcji sprowadza materiały spoza terytorium Polski. Materiały te zostają objęte procedurą celną uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Gdy upływa okres na który wydano pozwolenie Spółka dokonuje rozliczenia, wiąże się to z koniecznością dopuszczenia do obrotu niewykorzystanych materiałów oraz odpadów. Jednocześnie w związku z powstaniem długu celnego Spółka musi uregulować wyliczone od tych materiałów należności celne przywozowe tj. cło i podatek VAT oraz odsetki wyliczone od tych zobowiązań. Do końca kwietnia 2004 r. Urząd Celny przysyłał dokument „Rozliczenie odsetek wyrównawczych oraz odsetek za zwłokę od należności podatkowych”, gdzie ustalał wysokość odsetek wyrównawczych od cła zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 listopada 1997 r. oraz odsetek od VAT. Od 1 maja 2004 r. dokument ten nie jest już wystawiany, odsetki związane ze zmianą procedury na dopuszczenie do obrotu Spółka płaci nadal i wylicza je zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie wyjaśniam:

Z dniem 01 maja 2004 r. weszły w życie nowe przepisy w zakresie prawa celnego m. in.: ustawa z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne /Dz. U. Nr 68, poz. 622/; ustawa z dnia 19 marca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo celne; /Dz. U. Nr 68 poz. 623/; Wspólnotowy Kodeks Celny.

W związku ze zmianą procedury celnej na dopuszczenie do obrotu towarów w stanie nie zmienionym lub produktów kompensacyjnych, objętych uprzednio procedurą uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Spółka płaci odsetki wyrównawcze od cła i odsetki od VAT. W świetle art. 3 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997r. Kodeks celny - „dług celny” oznacza powstałe z mocy prawa zobowiązanie do uiszczenia należności celnych przywozowych (dług celny w przywozie) lub należności celnych wywozowych (dług celny w wywozie) odnoszące się do towarów.
Natomiast po zmianie przepisów stosownie do art. 4 pkt 9 Wspólnotowego Kodeksu Celnego obowiązującego od 01.05.2004 r. „dług celny” oznacza nałożony na osobę obowiązek uiszczenia należności celnych przywozowych (dług celny w przywozie), które stosuje się do towarów określonych zgodnie z obowiązującymi przepisami wspólnotowymi;

Po zmianie przepisów tj.: od 01.05.2004 r. zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo celne - „przepisy dotychczasowe stosuje się do spraw dotyczących długu celnego, jeżeli dług celny powstał przed dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej”. Natomiast zgodnie z przepisem art. 65 ust.6 ustawy – Prawo celne /analogiczny przepis obowiązujący do dnia 30.04.2004 r. to: art.242 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r.- Kodeks celny tj. Dz. U. N z 2001r. Nr 75, poz. 802 /, odsetki pobiera się według zasad i w wysokości określonej w odrębnych przepisach, dotyczących pobierania odsetek za zwłokę od należności podatkowych.

Zagadnienie przedmiotowych odsetek zostało uregulowane w art. 53 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr137, poz. 926 ze zmianami), który stanowi, iż odsetki za zwłokę naliczane są od zaległości podatkowych. Z art. 5 w/w ustawy wynika, że zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonym w przepisach prawa podatkowego.

Wobec powyższego do zobowiązań podatkowych zalicza się wpłaty dokonywane na podstawie innych ustaw, do których stosuje się przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa.Są to m.in. należności celne tj. cło i opłaty należne przy przywozie i wywozie towarów.W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zapis dotyczący odsetek nie uległ zmianie.

Kwestie zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów regulują przepisy: art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych/Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1; oraz art. 16 ust. 1 pkt 21 w/w ustawy w którym ustawodawca postanowił, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./.

W ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma wyjątków od powyższej zasady i zawsze odsetki od nie zapłaconych w terminie należności budżetowych nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów, nawet jeśli opóźnienie w zapłacie należności budżetowych nastąpiło nie z winy podatnika.

W związku z powyższym ze względu na obowiązującą procedurę odsetki od cła i podatku VAT nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj