Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-146/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-146/04
Data
2004.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
obiekt budowlany
opodatkowanie
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
przeniesienie prawa własności


Pytanie podatnika
Dokonaliśmy przeniesienia własności obiektów budowlanych i prawa wieczystego użytkowania gruntów na rzecz Gminy w zamian za zaległości podatkowe. Część przekazanych obiektów została wybudowana w latach 1969-1970 i nie przysługiwało odliczenie podatku VAT naliczonego, natomiast cześć w 2000r. i korzystaliśmy z prawa odliczenia podatku naliczonego. Czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a poszczególne towary mogą korzystać ze zwolnienia od opodatkowania jako towary używane?


Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i ich części oraz grunty, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Na mocy przepisu art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 66§ 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) szczególnym przypadkiem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jest m. in. przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz Gminy w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących jej dochody.
Z przedłożonych dokumentów wynika, że Spółka w zamian za zaległości podatkowe przeniosła na rzecz Gminy prawa własności obiektów budowlanych oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów.Przeniesienie własności obiektów budowlanych w powyższym trybie na rzecz Gminy stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
Natomiast przeniesienie własności praw majątkowych, w tym przypadku prawa użytkowania gruntów, stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające również opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalania się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy. Przez towary używane rozumie się m. in. budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat – art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy.
Zatem jeżeli obiekty objęte umową przeniesienia własności w zamian za zaległości podatkowe zostały wybudowane w latach 1969-1970 i nie korzystano z prawa odliczenia podatku VAT naliczonego, wypełniają definicję towaru używanego korzystającego ze zwolnienia od podatku VAT.
Opodatkowanie gruntów zabudowanych związane jest zaś z charakterem budynku lub budowli tamże posadowionych. Z brzmienia art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo ich części z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepis ten powoduje, że dostawa gruntu podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla sprzedawanych budynków lub budowli lub podlega zwolnieniu, jeżeli dostawa budynków lub budowli objęta będzie zwolnieniem lub opodatkowana stawką 0%.
W przypadku gdy dochodzi do dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajdują się budynki i budowle podlegające opodatkowaniu według różnych stawek lub opodatkowane i korzystające ze zwolnienia, należy proporcjonalnie przypisać do nich udział gruntu i zastosować właściwe stawki podatku VAT. Konieczność ustalenia przedstawionej proporcji wystąpi wówczas, gdy przedmiotem dostawy jest jedna działka, z którą związane są budynki lub budowle opodatkowane różnymi stawkami lub korzystające ze zwolnienia.
Ponadto, zgodnie zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwalania się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków i budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku od towarów i usług lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%. W związku z tym uregulowaniem zwolnieniu od podatku od towarów i usług będzie podlegało prawo wieczystego użytkowania gruntu jeżeli obiekty budowlane trwale z gruntem związane będą korzystały ze zwolnienia od podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj