Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2/443-229/04
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-229/04
Data
2004.12.15



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
koszty uzyskania przychodów
nieodpłatne przekazanie rzeczy
próbki


Pytanie podatnika
Czy czynność przekazania wyrobów własnej produkcji oraz zakupionych materiałów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz, czy wydatki poniesione na to przekazanie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. Podatnik dokonuje następujących nieodpłatnych przekazań:
  1. wyroby własnej produkcji (ręczniki, koce, komplety pościeli, prześcieradła) – wzorce oferencyjne – wzory asortymentowe i wzornicze - przekazuje w ramach oferty handlowej do oceny jakości produktów,
  2. wyroby własnej produkcji (ręczniki, koce, komplety pościeli, prześcieradła) – wzorce referencyjne – wzorce przedprodukcyjne - przekazuje swoim klientom do oceny zgodności parametrów jakościowych z ustaleniami kontaktowymi,
  3. wyroby własnej produkcji (ręczniki, koce, komplety pościeli, prześcieradła) - wzory asortymentowe i wzornicze – przekazuje swoim klientom w celu wykonania zdjęć do gazetek promocyjnych,
  4. wyroby własnej produkcji oraz materiały (służące celom reklamowym) przekazuje swoim klientom zajmującym się dystrybucją jego wyrobów,
  5. wyroby własnej produkcji oraz materiały przekazuje klientom w ramach sprzedaży promocyjnej (np. do dwóch ręczników – gąbka gratis).


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), przy czym towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części oraz grunty (art. 2 pkt 6).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Art. 7 ust. 3 stanowi natomiast, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Prezentami o małej wartości są przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym (art. 7 ust. 4 ustawy). Przez próbkę rozumie się natomiast najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy (art. 7 ust. 7).

Z powyższych unormowań odczytywanych łącznie wynika, że opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów, podlega przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele nie związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz następujące bez wynagrodzenia i związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem przekazanie towarów nie stanowiących próbek ani prezentów małej wartości - ale tylko wówczas, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub części.

Opisane przez Podatnika we wniosku przypadki przekazania wyrobów własnych i materiałów są na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług czynnościami bezpośrednio związanymi z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść przywołanych przepisów, trzeba stwierdzić, iż opisane we wniosku przekazanie własnych wyrobów i zakupionych materiałów, jako bezpośrednio związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, co do zasady będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - jeśli Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu tych materiałów/wyrobów, a przekazywane wyroby/materiały nie mieściły się w kategorii próbek lub prezentów o małej wartości. Przekazanie tych materiałów/wyrobów nie będzie natomiast podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeśli spełnione będą wskazane w ustawie warunki zakwalifikowania ich do kategorii prezentów małej wartości lub próbek – nawet wtedy, gdy Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Odnośnie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z przekazaniem opisanych we wniosku materiałów i wyrobów – trzeba stwierdzić, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. W kwestii uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków wymienionych w zapytaniu Podatnika, na podstawie cyt. przepisu – trzeba zwrócić uwagę, iż wykładnia gramatyczna użytego przez ustawodawcę pojęcia „koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów” oznacza, że Podatnik ma możliwość odliczania dla celów podatkowych wszelkich wydatków pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Z powyższego wynikają dwie konstatacje, a mianowicie, że to na Podatniku, zgodnie z powszechnie stosowaną na gruncie polskiego prawa zasadą (art. 6 Kodeksu cywilnego), jako na osobie wywodzącej z określonych faktów skutki prawne, spoczywa ciężar ich udowodnienia oraz, że warunkiem odliczenia wydatków od przychodu jest udokumentowanie faktu ponoszenia wydatku w sposób nie budzący wątpliwości.

Jednocześnie zaznaczam, że powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj