Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
US PP-443/196/2004
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US PP-443/196/2004
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
garaż
materiały budowlane
stawki podatku
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Czy wykonując usługę montażu bram garażowych metalowych (symbol PKWiU 28.12.10-30.50) oraz bram garażowych drewnianych (symbol PKWiU 20.30.11-59.80), którymi moja firma handluje mogę zastosować stawkę 7% w przypadku montażu w garażach znajdujących się w bryle budynku mieszkalnego i 22% w przypadku montażu w garażach wolnostojących?


Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje on usługi montażu bram garażowych w budynkach garażowych wolnostojących oraz w garażach znajdujących się w bryle budynku mieszkalnego.

Zgodnie z art. 146c ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 545) w okresie od 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Z definicji obiektów budownictwa mieszkaniowego zawartej w art. 2 ust. 12 w/w ustawy wynika, że obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

    PKOB 111 – „budynki mieszkalne jednorodzinne”
    PKOB 112 – „budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne”
    PKOB ex 113 – „budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej”.

Decydujące znaczenie dla ustalenia właściwej stawki podatku VAT ma fakt, czy garaż stanowi fragment obiektu budownictwa mieszkaniowego, czy też sam jest odrębnym obiektem.

Jeżeli garaż jest jednym z elementów wykonywanych prac budowlanych w ramach jednego przedsięwzięcia, podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla obiektu, z którym jest związany. W przypadku montażu bramy garażowej (wraz z materiałem) w budynku mieszkalnym jest to stawka podatku VAT w wysokości 7%.

Natomiast montaż bramy garażowej w garażu stanowiącym odrębny obiekt budowlany podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej to jest 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj