Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/2370/315/04
z 3 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/2370/315/04
Data
2004.11.03



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód specjalistyczny
świadectwo homologacji
usługi informatyczne
zakup


Pytanie podatnika
Z treści wystąpienia podatnika wynika, że wątpliwości Spółki w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczą następujących kwestii:
1) Miejsca świadczenia, przy zakupie usług informatycznych.
2) Odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług w przypadku pojazdów specjalnych.


W maju 2004 r. austriacka firma informatyczna wykonała na rzecz Spółki usługi. Część usług zrealizowana na początku maja dotyczyła zmian w używanym przez firmę oprogramowaniu i została wykonana w Austrii. Efekt usługi został przekazany do Polski do siedziby Spółki przez sieć internetową. Pozostała część usług informatycznych została wykonana przez austriackiego informatyka w końcu maja w Polsce, w siedzibie podatnika. Przedmiotowe usługi dotyczyły modyfikowania oprogramowania użytkowego i szkolenia w zakresie tego oprogramowania. W przedmiotowej sprawie usługi zostały wykonane przed 25.06.2004 r. Zdaniem podatnika, część usług dotycząca zmian w oprogramowaniu jest usługą elektroniczną i zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług powinna być opodatkowana w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę t. j. w Polsce. Natomiast pozostała część usług świadczona przez austriackiego informatyka w Polsce w zakresie modyfikowania oprogramowania powinna być opodatkowana, zgodnie z art. 27 ust. l ustawy, w miejscu, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a więc w Austrii.
W lipcu 2004 r. podatnik nabył od niemieckiej firmy używane wozy technologiczne marki Biełaz, typ 75481 o dopuszczalnej ładowności 42 tony (co wynika z faktury zakupu).
Zakupione wozy technologiczne są pojazdami specjalnymi, używanymi tylko i wyłącznie na terenie kopalni do transportu kruszyw. Nie mogą być zarejestrowane jako pojazdy poruszające się po drogach publicznych (nie posiadają numerów rejestracyjnych), gdyż wiele parametrów technicznych przekracza maksymalne wielkości graniczne wyznaczone prawem o ruchu drogowym. Jednakże w świetle ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515) są to pojazdy samochodowe - spełniają bowiem wymagania wynikające z definicji pojazdu samochodowego zawarte w ww. ustawie. Niemiecki dostawca tych pojazdów nie otrzymał świadectw homologacji od zakupionych od importera 9 lat temu wozów technologicznych Biełaz. Importer również ich nie otrzymał przy zakupie od białoruskiego producenta. W świetle niemieckiego prawa ww. pojazdy są kwalifikowane jako maszyny budowlane i nie muszą mieć świadectwa homologacji, tylko świadectwo zgodności z wymogami unijnymi. W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości, czy może odliczyć podatek naliczony od wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. pojazdów. Zdaniem podatnika przysługuje jej prawo odliczenia podatku naliczonego w całości, gdyż opisanych wyżej wozów technologicznych, pomimo braku świadectwa homologacji nie można uznać za samochody osobowe.
Na podstawie §4a rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w przypadku usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1) i usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) świadczonych na rzecz:

    1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
    2) podatników lub podatników podatku od wartości dodanej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania.

Cytowane wyżej przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541).Do dnia 25.06.2004 r. miejsce świadczenia w przypadku usług informatycznych określały przepisy ogólne - art. 27 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.Zatem słuszne jest stanowisko podatnika, iż w opisanym stanie faktycznym, część usług dotycząca zmian w oprogramowaniu, która jest usługą elektroniczną, zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług powinna być opodatkowana w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę t. j. w Polsce. Natomiast miejsce świadczenia (opodatkowania) usługi w zakresie modyfikacji oprogramowania, wykonywanej przez austriacką firmę w siedzibie Spółki, jest określane według siedziby świadczeniodawcy i jest nim Austria.
W oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w zapytaniu, Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wyjaśnia, iż na podstawie przepisów art. 86 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

    DŁ= 357 kg+n x 68 kg, gdzie:
    DL - oznacza dopuszczalną ładowność,
    n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
    - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca- nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Zgodnie z art. 86 ust. 4 ww. ustawy, ograniczenie w zakresie wysokości kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania do pojazdów specjalnych, jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny oraz pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie.
Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.
Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3 (art. 86 ust. 5).
Świadectwo homologacji, jak i decyzję zwalniającą z jej posiadania obowiązany jest uzyskać importer lub producent nowego pojazdu samochodowego, tj. wprowadzający dany pojazd na rynek (art. 68 ust. l i nast. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym, Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515 ze zm.).
Jednocześnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pojazdem samochodowym bezwzględnie z istoty swojej ciężarowym (np. powyżej 3,5 tony ładowności) lub specjalnego przeznaczenia, tzn. jeśli z konstrukcji wynika, że pojazd przeznaczony jest wyłącznie do przewozu towarów lub jest pojazdem specjalnego przeznaczenia, stosuje się ogólne zasady odliczeń podatku naliczonego określone w art. 86 ww. ustawy. Zatem w opisanym przez podatnika stanie faktycznym przysługuje na zasadach ogólnych odliczenie podatku naliczonego w pełnej wysokości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj