Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-324-1/04
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-324-1/04
Data
2004.12.23



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
darowizna
osoby zagraniczne
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Jak odzyskać zapłacony podatek VAT w wysokości 22% od drzwi do pokoju które zostały przekazane synowi mieszkającemu w Niemczech ?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Do tut. organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z dnia 30.11.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w szczególności zwrotu podatku VAT.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Podatnik przekazał synowi mieszkającemu w Niemczech drzwi do pokoju kupione z 22% stawką podatku VAT.
Na tle okoliczności tej sprawy wnoszący formułuje pytanie;
- jak odzyskać zapłacony podatek VAT w wysokości 22% ?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje

Konstrukcja prawna podatku VAT opiera się na pojęciu „konsumenta finalnego”, którym jest każdy podmiot nie będący podatnikiem podatku od towarów i usług. To właśnie konsument finalny ponosi pełne obciążenie z tytułu podatku VAT zawartego w cenie towaru lub usługi, gdyż nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Podstawowym sposobem "odzyskiwania" podatku od towarów i usług zapłaconego przez zarejestrowanego podatnika jest odliczanie w danym okresie podatku naliczonego od należnego.

W ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535) kryterium decydującym o uznaniu podmiotu za podatnika VAT jest samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Najważniejsze kwestie dotyczące zasad odliczania VAT zawarte są w kilku artykułach – od art. 86 do art. 95 – nowej ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535). Zgodnie z tymi regulacjami, odliczeniu podlega podatek naliczony w związku z transakcjami dotyczącymi działalności podatnika opodatkowanej VAT (art. 86 ust. 1). Z unormowania tego wynika więc, że w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności objętych VAT, podatnikowi (o którym mowa w art. 15 ustawy) przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Szczególnym przypadkiem, w którym podatnikowi przysługuje zwrot podatku naliczonego, uregulowanym w Dziale XII Procedury szczególne w Rozdziale 6 System zwrotu podatku podróżnym ww. ustawy o VAT jest zwrot podatku podróżnym zagranicznym, którzy dokonują zakupów towarów na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle tych przepisów zwrot VAT od zakupionych towarów w krajach Unii Europejskiej będzie przysługiwał wyłącznie podróżnym spoza Unii Europejskiej.

Obowiązujący dotychczas system zwrotu VAT dla podróżnych wywożących towary z Polski oparty był na konstrukcji eksportu. Prawo do uzyskania zwrotu przez podróżnych związane więc było z eksportem, który w myśl art. 15 VI Dyrektywy (77/388/EEC) jest zwolniony z VAT. Jednak po 1 maja pojęcie eksportu będzie dotyczyło wywozu towarów z Polski, ale tylko do państw, które nie będą członkami Unii. Wywóz zaś towarów do krajów UE będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów. Do podróżnych z Unii znajdzie zastosowanie zasada jednokrotnego opodatkowania obrotu na terenie Wspólnoty. Oznacza to, że towary kupione w Polsce będą również tu opodatkowane, natomiast zakupy dokonane przez polskich podróżnych w którymś z unijnych państw będą opodatkowane w państwie zakupu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli ktoś będzie przewoził towar z jednego do drugiego kraju w ramach UE, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu.

Jak wynika z akt sprawy, nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, a więc jako konsument finalny ponosi pełne obciążenie z tytułu podatku VAT w wysokości 22% zawartego w cenie zakupionych drzwi bez prawa do żądania zwrotu tego podatku.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj