Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bytomiu
I PD1/415-36/04
z 16 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I PD1/415-36/04
Data
2004.11.16



Autor
Urząd Skarbowy w Bytomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
korekta podatku
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy w związku z korektą podatku VAT naliczonego w myśl nowych przepisów ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług jestem zobowiązany do korekty wartości początkowej środka trwałego?


Z przepisu art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535) wynika, iż korekta, której dotyczy pytanie może być dokonana najwcześniej po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Od 1. stycznia 2005 r. zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dostosowujące przepisy tej ustawy do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zmienione zostało m. in. brzmienie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c/ zgodnie z którym, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a- 22o lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji – w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle cytowanego wyżej przepisu znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, korekta podatku VAT powodująca zmniejszenie podatku odliczonego wpływa bezpośrednio na koszty uzyskania przychodów.

Natomiast korekta podatku od towarów i usług powodująca zwiększenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu wpływa na zwiększenie przychodów. Wynika to z dodanego art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym przychodem jest kwota podatku od towarów i usług:

  1. nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o lub
  2. dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a)
  • w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z dodanym art. 14 ust. 2d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis ust. 2 pkt 7f stosuje się odpowiednio w przypadku zmiany prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Uwzględniając stan prawny obowiązujący od 1 styczna 2005 r., należy stwierdzić, że Pańskie stanowisko zawarte w piśmie z dnia 6 października 2004 r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj