Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
III-443/69/04
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-443/69/04
Data
2004.12.09



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Spółki świadczy usługi związane z uprawami rolnymi (wg wpisu do ewidencji działalności gospodarczej 01.41.A). Spółka zamierza prowadzić również usługi poza krajem (w innym kraju Unii Europejskiej). Według kontraktu dla firmy włoskiej będą wykonywane usługi w zakresie: zbioru warzyw na polu, selekcji warzyw w magazynie. Całość usługi będzie wykonywana we Włoszech. Firma musi wystawić fakturę dla firmy włoskiej za tę usługę.


Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu w związku ze złożonym w dniu 09.11.2004 roku pisemnym zapytaniem, uprzejmie informuje:

Z pisma Spółki wynika, że świadczy ona usługi związane z uprawami rolnymi (wg wpisu do ewidencji działalności gospodarczej 01.41.A). Spółka zamierza prowadzić również usługi poza krajem (w innym kraju Unii Europejskiej). Według kontraktu dla firmy włoskiej będą wykonywane usługi w zakresie: zbioru warzyw na polu (brokuły, koper włoski, kapusta itp.), selekcji warzyw w magazynie. Całość usługi byłaby wykonywana we Włoszech. Firma musi wystawić fakturę dla firmy włoskiej za tę usługę.

Pytanie - „Jaki VAT musimy odprowadzić w takim przypadku. Według krajowej ustawy o VAT usługi związane z rolnictwem PKWiU ex 0.1.4 mają 3% VAT. Nie wiemy, jaki jest VAT na te usługi dotyczące krajów Unii. Według Nas, jeżeli podatek VAT krajowy na usługi związane z rolnictwem ma stawkę 3%, powinien mieć również takie samo odniesienie do krajów Unii...”.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, czyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 8 ust. 1 w/w ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7.

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535): „W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28”.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przy ustalaniu stawek podatku od towarów i usług stosowanych przy świadczeniu usług na terytorium kraju (art.41 w/w ustawy o VAT) należy brać pod uwagę klasyfikacje statystyczne PKWiU służące do identyfikacji usług podlegających temu podatkowi.

Przepisy Rozporządzenia Rady Ministra z dnia 06.04.2004r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), opublikowane w Dz. U. z 2004r. nr 89, poz. 844, nakazują stosowanie do celów podatku od towarów i usług Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i usług, wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997r.

Wykonywane usługi przez Firmę, tj. zbiór warzyw na polu (brokuły, koper włoski, kapusta itp.), selekcja warzyw w magazynie, które Spółka zakwalifikowała do usług związanych z rolnictwem PKWiUex. 01.4 - zostały wymienione w załączniku nr 6, pod pozycją 64 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zgodnie z art. 146 ust. 1 w/w ustawy o VAT: „W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 30 kwietnia 2008 r., stosuje się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

Wobec powyższego stanowisko Jednostki zawarte w piśmie jest właściwe, pod warunkiem, że podana klasyfikacja PKWiU jest prawidowa.

Jednocześnie tutejszy organ uprzejmie informuje, że podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania. Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny podany we wniosku oraz według stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania pisma, ponieważ od klasyfikacji PKWiU uzależniona jest stawka podatku VAT. Zasadą jest bowiem, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. Jednakże w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub o wydanie opinii interpretacyjnych do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj