Interpretacja Izby Skarbowej w Białymstoku
PPI/4430-60/A/ACh/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPI/4430-60/A/ACh/04
Data
2004.12.22



Autor
Izba Skarbowa w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów


Słowa kluczowe
dokumenty przewozowe
eksport (wywóz)
kopia
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka sprzedaje tytoń dla firmy niemieckiej na bazie Y. W fakturze jako nabywcę towaru za ceną „X” wskazuje firmę niemiecką, natomiast miejscem dostawy jest Ukraina. Firma niemiecka (nie posiada siedziby ani rejestracji dla potrzeb podatku VAT na terytorium Polski) wystawi fakturę sprzedaży dla przedsiębiorstwa z Ukrainy po wyższej cenie i ta faktura będzie podstawą do odprawy celnej tytoniu w procedurze wywozu. Firma niemiecka upoważni agencję celną, działającą przy Urzędzie Celnym, do zgłoszenia towarów w jej imieniu do procedury wywozu na Ukrainę, zleci spedytorowi odbiór tytoniu z magazynu i wywóz jego za granicę. Na dokumentach SAD firma niemiecka będzie wymieniona jako eksporter. Spółka przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpił wywóz towaru otrzyma kopię karty 3 SAD potwierdzoną przez urząd celny wyjścia.
Pytanie jest następujące:
czy dla Spółki jest to eksport towarów i czy kopia dokumentu SAD potwierdzona przez urząd celny wyjścia, pomimo, że Spółka nie figuruje w nim jako eksporter, upoważnia Spółkę do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT ?


Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku na podstawie art. 14b§ 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia pisemną informację udzieloną przez Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z dnia 30 września 2004r. Nr P-I/443/110/MW/04 wyjaśniając poniżej co następuje:

Pismem z dnia 09.07.2004r. Spółka złożyła wniosek z prośbą o udzielenie informacji, czy sytuację przedstawioną przez Spółkę w tym piśmie można uznać za eksport towarów, który uprawnia Spółkę do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka sprzedaje tytoń dla firmy niemieckiej na bazie FCA Augustów. W fakturze jako nabywcę towaru za ceną „X” wskazuje firmę niemiecką, natomiast miejscem dostawy jest Ukraina. Firma niemiecka (nie posiadająca siedziby ani nie jest zarejestrowana dla potrzeb podatku VAT na terytorium Polski) wystawi fakturę sprzedaży dla przedsiębiorstwa z Ukrainy po wyższej cenie i ta faktura będzie podstawą do odprawy celnej tytoniu w procedurze wywozu. Firma niemiecka upoważni agencję celną, działającą przy Urzędzie Celnym w Augustowie, do zgłoszenia towarów w jej imieniu do procedury wywozu na Ukrainę, zleci spedytorowi odbiór tytoniu z magazynu w Augustowie i jego wywóz za granicę. Na dokumentach SAD firma niemiecka będzie wymieniona jako eksporter. Spółka przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpił wywóz towaru otrzyma kopię karty 3 SAD potwierdzoną przez urząd celny wyjścia.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy sytuacja taka stanowi dla Spółki eksport towarów i czy kopia dokumentu SAD potwierdzona przez urząd celny wyjścia , pomimo, że Spółka nie figuruje w nim jako eksporter, upoważnia Spółkę do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT.

Zdaniem Spółki, można uznać, że jest to eksport towarów, który uprawnia Spółkę do zastosowania 0% stawki podatku VAT i inne dokumenty potwierdzające wywóz towarów, np. kopia faktury wystawionej przez nabywcę niemieckiego – podpisana przez ukraińskiego odbiorcę , kopia CMR, bądź inne nie są wymagane.

W odpowiedzi udzielonej Spółce z dnia 30.09.2004r. Nr P-I/443/110/MW/04 Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdził, iż w przypadku Spółki dostawa towarów, o której mowa w pytaniu nie spełnia kryterium eksportu, gdyż czynność dostawy jest realizowana na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej. W rezultacie w odpowiedzi stwierdzono, iż wspomniana transakcja podlega opodatkowaniu według zasad i stawek obowiązujących w Polsce.

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku nie podziela stanowiska organu pierwszej instancji.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 lit b ustawy z dnia 11marca 2004r. (Dz. U. nr 54, poz. 535) przez eksport towarów rozumie się również potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest m. in. przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Z konstrukcji przywołanego przepisu wynika zatem, iż w przypadku gdy towary dostarczone są zagranicznemu odbiorcy w kraju i ich wywóz poza granice Wspólnoty dokonywany jest przez nabywcę, mamy do czynienia z tzw. eksportem pośrednim. Zgodnie z art. 41 ust. 11 ustawy o VAT, przy eksporcie pośrednim ma zastosowanie stawka 0%, pod warunkiem że podatnik dokonujący dostawy (polski sprzedawca) przed złożeniem deklaracji za miesiąc, w którym dokonał dostawy, posiadać będzie kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów. Z dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdza wywóz musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Stawka 0% przysługuje polskiemu podatnikowi również wtedy, gdy dokumenty wywozowe będą wystawiane na zagranicznego kontrahenta.

A zatem przedstawioną przez Spółkę czynność można uznać za eksport towarów uprawniający Spółkę do zastosowania stawki 0% tylko w sytuacji, gdy zostanie spełniony warunek, iż towar wywieziony jest tożsamy z towarem będącym przedmiotem dostawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj