Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.I/423-33/2004
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/423-33/2004
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
polisa ubezpieczeniowa
ubezpieczenia osobowe


Pytanie podatnika
Czy wydatki z tytułu ubezpieczenia członków Zarządu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zarówno wtedy, gdy Spółka jest jedynym uprawnionym z polisy, jak i w sytuacji gdy uprawnionym z polisy będą osoby wskazane przez ubezpieczonego?


Odpowiadając na pismo z dnia 10.12.2004 r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na opłacenie polisy ubezpieczeniowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje.

Z treści pisma wynika, że Spółka zamierza objąć członków Zarządu pozostających ze Spółką w stosunku pracy ubezpieczeniem na życie i od następstw nieszczęśliwych wypadków, powstałych podczas wykonywania pracy na rzecz Spółki. Koszt opłacenia polis poniesie w całości Spółka.

Zdaniem pytającego wydatki poniesione z tytułu ubezpieczenia w powyższym zakresie Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zarówno wtedy, gdy Spółka jest jedynym uprawnionym z polisy, jak i w sytuacji gdy uprawnionym z polisy będą osoby wskazane przez ubezpieczonego.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54., poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grup 1, 3 i 5 działu I oraz grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2003 r. nr 124, poz. 1151 z późn. zm.) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

  1. wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,
  2. możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,
  3. wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Wyjątki, o których mowa w tym przepisie, dające możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych składek ubezpieczeniowych opłaconych przez zakład pracy na rzecz swoich pracowników, wymienione w załączniku do ustawy o działalności ubezpieczeniowej, dotyczą:
Dział I. Ubezpieczenia na życie:
1. Ubezpieczenia na życie.
3. Ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
5. Ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeżeli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1-4.
Dział II. Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe.
1. Ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej.
2. Ubezpieczenia choroby.

Przez pracowników w świetle art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) należy rozumieć osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

W świetle powyższego organ podatkowy nie podziela stanowiska Jednostki, albowiem skorzystanie z wyjątku wskazanego w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca uzależnił od jednoczesnego spełnienia wszystkich ograniczeń. Jednym z warunków możliwości zaliczenia wydatków z tytułu składek ubezpieczeniowych do kosztów uzyskania przychodów jest, aby uprawnionym do otrzymania świadczenia nie był pracodawca (a np. pracownik, członek rodziny lub inna osoba).
Nie spełnienie warunków wymienionych w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy lub zmiana okoliczności faktycznych, w wyniku której przynajmniej jeden z tych warunków przestaje być spełniany, skutkuje brakiem możliwości zaliczenia przedmiotowych składek do kosztów uzyskania przychodów.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj