Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
DM/415-31/5/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DM/415-31/5/04
Data
2004.12.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników


Słowa kluczowe
fundusz unijny
odliczenia od podatku
odliczenie od dochodu
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
wysokość zaliczki


Pytanie podatnika
Pracownicy otrzymują wynagrodzenie finansowane ze środków własnych oraz funduszu Phare. W związku z powyższym powstaje wątpliwość, czy odliczeniu od dochodu i od podatku podlega odpowiednio składka na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, obliczona tylko do tej części wynagrodzenia, która podlega opodatkowaniu.


Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że pracownicy przedsiębiorstwa otrzymali wynagrodzenie finansowane ze środków pomocowych oraz ze środków własnych. Przyjmując proporcję podziału środków: 70 % środki własne i 30 % środki z funduszu Phare, płatnik przedstawił przykładowy sposób obliczenia wysokości zaliczki na podatek, według przepisów obowiązujących w 2003 r.Jednocześnie stwierdził, iż wątpliwości dotyczą sposobu wypełnienia informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) a w szczególności, prawidłowości ustalenia zaliczki na podatek dochodowy z zaznaczeniem, iż wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne została naliczona zgodnie z przepisami ZUS.

Z przedstawionych obliczeń wynika, iż zaliczkę na podatek dochodowy ustalono w następujący sposób:

  • przychód podlegający opodatkowaniu pomniejszono o koszty uzyskania oraz o składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe – obliczone tylko od tej części wynagrodzenia która podlega opodatkowaniu,
  • od tak ustalonej podstawy opodatkowania obliczono 19 % zaliczkę na podatek dochodowy z uwzględnieniem 1/12 kwoty zmniejszającej podatek,
  • zaliczkę pomniejszono o składkę na ubezpieczenie zdrowotne nie przekraczającą 7,75 % podstawy, obliczoną tylko od tej części wynagrodzenia która podlega opodatkowaniu.

W omawianym przykładzie przyjęto, iż dochód pracownika nie przekroczył kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie art. 32 ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 3b, art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska płatnika, uzasadnionej w następujący sposób:

Z art. 32 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym wynika, iż zaliczki o których mowa w art. 31, za miesiące od stycznia do grudnia z zastrzeżeniem ust. 1a wynoszą:

  • za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali – 19 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
  • za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę, o której mowa w pkt 1 – 30 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu,
  • za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę drugiego przedziału skali – 40 % dochodu uzyskanego w danym miesiącu.

Ust. 2 ww. art. stanowi, iż za dochód, o którym mowa w ust. 1 i ust. 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 i 2a oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b (...)

Z ust. 3 wyżej cytowanego art. 32 wynika, że zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 1, 1a i 2 zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie według ustalonego wzoru, w którym stwierdzi, że:

  1. Nie otrzymuje emerytury lub renty,
  2. Nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  3. Nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44,
  4. Nie otrzymuje świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia,
  5. Określa ten zakład pracy jako właściwy do stosowania odliczenia, o którym wyżej mowa, w przypadku gdy równocześnie osiąga od innych zakładów pracy dochody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub wykonywania pracy nakładczej.

Ust. 3b art. 31 cyt. ustawy o podatku dochodowym stanowi, iż zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3 zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, pobranej w tym miesiącu przez zakład pracy zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Natomiast z art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b cyt. ustawy o podatku dochodowym wynika, że podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28 - 30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4 - 6 i 8 - 12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25 po odliczeniu kwot potrąconych przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu – odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym – obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki.

Z art. 39 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym wynika, że w terminie do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33 - 35, w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku, są obowiązani przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika imienne informacje o wysokości dochodu oraz potrąconych przez płatnika w roku podatkowym składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym przez płatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczonej, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, a także należnego i pobranego podatku, sporządzone według ustalonego wzoru. W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a informacje, o których mowa w zdaniu pierwszym, płatnicy przekazują do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

W związku z powyższym przedstawiony przez płatnika sposób obliczenia zaliczki na podatek dochodowy, oraz wypełnienia informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w 2003 r., jest prawidłowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj