Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/415/30/04
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/415/30/04
Data
2004.12.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
rachunek bankowy


Pytanie podatnika
Czy rachunek osobisty może być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej do celów rozliczeniowych z urzędem skarbowym ?


W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 07.12.2004 r. uzupełnionym w dniu 21.12.2004 r. będącym żądaniem udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, to jest określenia, czy rachunek osobisty może być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej do celów rozliczeniowych z urzędem skarbowym – Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje:

Powołując się na art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

W świetle art. 63 c ustawy Prawo bankowe (tekst jednolity Dz. U z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zmianami) polecenie przelewu stanowi udzieloną bankowi, z zastrzeżeniem art. 63 g, dyspozycję dłużnika obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania tą kwotą rachunku wierzyciela. Bank wykonuje dyspozycję dłużnika w sposób przewidziany w umowie rachunku bankowego.

Powyższe oznacza, że podatnik ma obowiązek regulowania zobowiązań wobec urzędów skarbowych za pomocą rachunku bankowego. Przepisy podatkowe nie regulują jednakże kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować zobowiązania wobec organów podatkowym.
Nie wymieniają również rachunków, których stosowanie dla w/w celów jest zabronione.

W świetle powyższych przepisów osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek regulować podatki za pośrednictwem rachunku bankowego. Wybór rachunku bankowego do dokonywania w/w płatności nie jest jednak uzależniony od uznania go przez organ podatkowy, lecz zależy od podatnika i banku, z którym zawarto umowę na prowadzenie rachunku bankowego.

Zatem przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe i możliwe jest regulowanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązań wobec urzędu skarbowego za pośrednictwem konta osobistego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj