Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
US18/ZT/T/443-127/04/AK
z 6 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US18/ZT/T/443-127/04/AK
Data
2004.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
Podatnik eksploatuje sieci wodno – kanalizacyjne oraz oczyszczalnię ścieków na terenie miasta i gminy P. W związku z charakterem prowadzonej działalności podatnik zwraca się z prośbą o rozstrzygnięcie dwóch problemów:- firma zewnętrzna świadczyła usługę remontową dotyczącą położenia kostki brukowej na punkcie zlewnym sklasyfikowanym wg PKOB pod numerem 2223 położonym na terenie oczyszczalni ścieków. Dostawca usługi wystawił fakturę za w/w usługę ze stawką podatku w wysokości 22%.
Pytanie podatnika brzmi, czy dostawca w/w usługi w prawidłowej wysokości określił stawkę podatku?- firma zewnętrzna naprawia nawierzchnię drogi przy ulicy X po wcześniejszej awarii sieci wodociągowej. Pytanie podatnika brzmi, czy kontrahent ma prawo wystawić fakturę ze stawką 7% powołując się na art. 146 ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy prace remontowe na sieciach wodociągowych i kanalizacyjnych na terenie miasta i gminy P. są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego?


Organ podatkowy informuje, że na podstawie art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z ust. 3 pkt. 2 i 3 w/w powołanego przepisu przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu o której mowa w ust. 1 pkt. 2 lit. a rozumie się: urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę oraz urządzenia u ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z powyższymi przepisami jeżeli powyższe roboty budowlano – remontowe są ściśle związane z budownictwem mieszkaniowym i budowa ich jest niezbędna do dotarcia do powyższych budynków to należy zastosować stawkę podatku od towarów i usług 7%, w pozostałych przypadkach należy naliczyć 22%.

Tutejszy organ podatkowy zauważa, iż próba przyporządkowania robót budowlanych bądź dotyczących dróg gminnych, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. nr 71, poz. 838 ze zm.) do kategorii robót budowlano – remontowych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, mająca na celu umożliwienie stosowania obniżonej stawki VAT, jest w świetle powyższych przepisów nieuzasadnione. Drogi gminne nie powstają i nie istnieją w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego rozumianych w kontekście nadmienionego art. 146 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług (choć oczywiście mogą przebiegać poza obszar zabudowany), lecz są elementem szeroko rozumianego układu komunikacyjnego na obszarze gminy.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny opisany w złożonym wniosku należy stwierdzić, iż w/w usługi związane są z budynkami przemysłowymi i należałoby je opodatkować stawką podatku w wysokości 22%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj