Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US.39/DF/410/320/2004
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.39/DF/410/320/2004
Data
2004.12.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
potrącalność kosztów
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
W którym momencie nastepuje zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne podatników prowadzących działalność gospodarczą i składki na Fundusz Pracy.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer na pisemne zapytanie z dnia 09.11.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Zapytanie dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne podatników prowadzących działalność gospodarczą i Fundusz Pracy.

Art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / j.t. Dz.U. z 2000 , Nr 14 , poz. 1228 w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004r. stanowi, że od dochodu podlegają odliczeniu składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych / Dz.U. nr 137, poz.887 ze zm./ zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Z powyższego wynika, że odliczeniem od dochodu można objąć wyłącznie zapłacone składki

Przepis ust. 13 a ustawy stanowi , że wydatki podlegają odliczeniu od dochodu jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.Z powyższego wynika , ze podatnik może zdecydować o rozliczenie składek na ubezpieczenie społeczne jako kosztu uzyskania przychodu wówczas zgodnie z ogólną zasadą sformułowaną w przepisie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (metoda kasowa). Oznacza to, iż wydatki stanowią koszt w dacie ich poniesienia bez względu na fakt jakiego okresu dotyczą

Jednak ustawa wprowadza odstępstwa od tej zasady na rzecz metody memoriałowej. Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 5 ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego, oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe, w tym wypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione

Natomiast stosownie do przepisu art. 22 ust. 6 ustawy, powyższa zasada ma również zastosowanie do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem, że w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego

Z powyższego wynika, że podatnik prowadzący księgę przychodów i rozchodów może wybrać metodę ewidencjonowania kosztów. Może ewidencjonować wydatki w momencie ich poniesienia lub w okresie, w którym uzyskuje przychód związany z danym kosztem .

W sprawie wpłat na Fundusz Pracy organ podatkowy informuje, iż generalną zasadą w podatku dochodowym jest to, że odpisy i wpłaty na różnego rodzaju fundusze nie są kosztami uzyskania przychodu co wynika z przepisu art. 23 ust. 1 pkt 7 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowią jednak koszt uzyskania przychodu podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy. Jednym z takich funduszy jest Fundusz Pracy , o którym stanowi się w ustawie z dnia 14 grudnia 1994 roku o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu / j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 6 , poz. 56/. W związku z powyższym zapłacone składki na Fundusz Pracy stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie poniesienia wydatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj