Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
US.III.423/6/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.423/6/04
Data
2004.12.21



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
rozliczenie dotacji


Pytanie podatnika
Czy dotację otrzymaną z PARP na zakup środkow trwalych należy ująć w deklaracji CIT -2 jako przychód i w załaczniku CIT-2/0 jako odliczenie od dochodu, czy wykazywać w przychodach podatkowych i zwolnionych równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych od srodkow trwalych sfinansowanych tą dotacją?



Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie zawiera definicji przychodu, precyzując, poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1 –3c i ust. 4b, rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów (ust.4).Nie zawiera także żadnej szczególnej regulacji co do określenia dnia, w którym powstaje przychód z tytułu otrzymanej dotacji na sfinansowanie zakupu środków trwałych. Należy więc przyjąć zasadę, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy (przychodami są otrzymane pieniądze)
Należy więc w tym miejscu podkreślić, iż użyte w tym przepisie sformułowanie „otrzymane”’ oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika, względnie na jego rachunek, środków w postaci dotacji, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwością dysponowania tymi środkami. W obrocie bezgotówkowym będzie to dzień uznania rachunku bankowego podatnika jako rachunku wierzyciela (por. np. Lidia Błystok, Henryka Łysikowska „Podatek dochodowy od osób prawnych”, Komentarz, Oficyna Wydawnicza UNIMEX, str. 195).W świetle powyższego stanowisko Spółki w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego należy uznać za prawidłowe.
Otrzymaną dotację należy ująć w poz. 9 i 15 Informacji o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz dochodach wolnych i zwolnionych od podatku – CIT–2/0 (w wersji CIT-2/0 (2) oraz w poz. 27 Deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych – CIT-2 ( w wersji CIT-2 (15)).
Odnosząc się do części zapytania dotyczącej sposobu rozliczenia otrzymanej dotacji w księgach rachunkowych (zgodnie z prawem bilansowym) należy wyjaśnić, co następuje:
Stosownie do art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Przez przepisy prawa podatkowego rozumie się przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych (art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej).Z powyższego wynika, że przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) nie można zaliczyć do przepisów prawa podatkowego.
W związku z powyższym nie jest możliwe udzielenie odpowiedzi na tę część zapytania w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj