Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-133/04/AM
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-133/04/AM
Data
2004.12.15



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
import usług
nabycie wewnątrzwspólnotowe
odpłatne używanie
przekazanie do używania


Pytanie podatnika
Czy udostępnienie do czasowego używania maszyny przywiezionej z kraju należącego do UE jest nabyciem wewnątrzwspólnotowym oraz czy opłaty z tytułu najmu w/w urządzenia należy opodatkować jako import usług ?


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług, który na rzecz kontrahenta zagranicznego prowadzącego działalność gospodarczą na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium RP, wykonuje (na terytorium RP) usługi na majątku ruchomym. 31 maja 2004r. kontrahent zagraniczny przemieścił na terytorium RP maszynę produkcyjną, do czasowego używania przez Spółkę (dla wykonywania usług na ruchomym majątku rzeczowym na jego rzecz). Przemieszczenie to zostało udokumentowane przez kontrahenta zagranicznego fakturą pro forma. Spółka informuje również, że zgodnie z zawartą umową jest ona zobowiązana do opłacania comiesięcznego czynszu za wynajem maszyn i urządzeń.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz – art. 9 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy. Przepis art. 9 ust. 1 w/w ustawy ma zastosowanie, jeżeli nabywcą towarów i dokonującym dostawy towarów są podmioty, o których mowa w art. 9 ust. 2 tej ustawy.

Mając na uwadze powyżej cytowany przepis oraz stan faktyczny opisany przez Spółkę w przedmiotowym wniosku należy zauważyć, że czynność otrzymania przez Spółkę do czasowego używania towaru od podatnika podatku od wartości dodanej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Dla Spółki jest to czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Natomiast w nawiązaniu do uiszczanej przez Spółkę opłaty za wynajem maszyny produkcyjnej, należy przytoczyć brzmienie przepisu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) zgodnie z którym importem usług jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Należy jednak zaznaczyć, że wyżej cytowanego przepisu art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy na terytorium kraju – art. 17 ust. 2 w/w ustawy, z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Natomiast, art. 17 ust. 3 tej ustawy stanowi, że w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyżej cytowanych przepisów oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, że w niniejszej sytuacji podatnikiem z tytułu nabycia usług wynajmu maszyny produkcyjnej - stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług jest Spółka.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, czynność ta powinna zostać udokumentowana fakturą wewnętrzną. Przy czym za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności, o których mowa w tym przepisie, dokonane w tym okresie. Szczegółowe zasady wystawiania faktur dokumentujących powyższą czynność określone zostały w § 12 oraz § 28, rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971).

Należy ponadto zauważyć, że moment powstania obowiązku podatkowego dla tej czynności uregulowany został w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj