Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PBI/415-49/04/Rej.I
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI/415-49/04/Rej.I
Data
2004.11.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
alkohol
koncesje
protokół
remanent
strata
towar


Pytanie podatnika
Czy można sporządzić protokół strat na towar handlowy (alkohol) z uwagi na utratę koncesji na jego sprzedaż?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 01.06.2003 r. wygasło Pani pozwolenie na handel wyrobami alkoholowymi z powodu nie opłacenia w terminie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.

Stan remanentowy wyrobów alkoholowych na dzień wygaśnięcia pozwolenia wynosił 1.086,38 zł.

Ww. towar handlowy był pełnowartościowy.

Ponadto nadmienia Pani, iż w najbliższym czasie nie ma możliwości otrzymania nowego zezwolenia na handel alkoholem, a zatem możliwość jego sprzedaży.

Zdaniem Pani należy sporządzić protokół strat i pomniejszyć stan remanentu towarów handlowych o jego wartość.

W opinii tut. organu podatkowego Pani stanowisko w ww. sprawie jest nieprawidłowe.



Na stanie magazynowym posiada Pani pełnowartościowy towar handlowy w postaci wysokoprocentowego alkoholu, którego nie można sprzedać, ponieważ z Pani winy wygasło pozwolenie na handel wyrobami alkoholowymi. W takiej sytuacji nie może być mowy o jakiejkolwiek stracie.

Prawidłowo postępując należałoby zwrócić towar do sprzedawcy i na podstawie faktury korygującej pomniejszyć koszty zakupu, lub powyższy towar przeznaczyć na własne potrzeby. W tym drugim przypadku poniesiony wydatek na zakup alkoholu nie będzie miał związku z uzyskaniem przychodu, a zatem nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż w przypadku przeznaczenia towaru na własne potrzeby świadczenie to jest sklasyfikowane jako czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – dostawa towaru.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj