Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD II K / 415 / 2 / 04
z 27 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
AD II K / 415 / 2 / 04
Data
2004.12.27



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty egzekucji
koszty procesowe
odsetki


Pytanie podatnika
Zapytanie dot. czy stanowisko podatnika , że tylko koszty postępowania egzekucyjnego nie stanowią kosztów uzyskania przychodu , jest słuszne ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 20 grudnia 2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje i wyjaśnia:

Ze stanu faktycznego wynika, że spółka jawna w związku z niewykonaniem zobowiązań otrzymała nakazy zapłaty, które oprócz należności głównej obejmują odsetki, koszty sądowe i adwokackie oraz koszty egzekucyjne (w tym opłata egzekucyjna, znaczki, wydatki gotówkowe).Zapytanie podatnika dotyczy zaliczania powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.Spółka jawna stoi na stanowisku, że tylko koszty postępowania egzekucyjnego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

W myśl przepis art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 23.Oznacza to, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych koniecznych (niezbędnych) wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.Przepis art. 23 ust. 1 pkt 14 cyt. wyżej ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów egzekucyjnych związanych z niewykonaniem zobowiązań. Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że przepis ten ma zastosowanie do dłużników, na co wskazuje użyty w tekście tego przepisu zwrot „kosztów (...) związanych z niewykonaniem zobowiązań”.W zakresie działań dotyczących egzekucji należności mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991r. Nr 36, poz. 161 ze zm.), która ma zastosowanie do egzekucji obowiązków m.in. takich jak np. podatki, opłaty i inne należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).Natomiast ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. Nr 133, poz. 882 ze zm.) zajmuje się zagadnieniami egzekucji zobowiązań. Szczegółowe zasady poboru opłat egzekucyjnych reguluje rozdział 7 ustawy „Opłaty egzekucyjne”.Natomiast kwestię kosztów sądowych w sprawach cywilnych reguluje ustawa z dnia13 czerwca 1967r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2002r., Nr 9, poz. 88 ze zm.) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia17 grudnia 1996r. w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 154, poz. 753 ze zm.). Koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego ponosi zarówno dłużnik jaki wierzyciel. W przypadku dłużnika poniesione wydatki dotyczące postępowania sądowegoi egzekucyjnego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów gdyż:• koszty procesowe nie są związane z przychodem zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy;• koszty egzekucyjne są wyłączone na podstawie art.23 ust.1 pkt 14 ustawy.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Zatem faktyczne zapłacenie tego typu należności uprawnia podatnika do wykazania tego wydatku po stronie kosztów uzyskania przychodów.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj