Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piasecznie
US18/ZT/T/443-110/04/SG
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US18/ZT/T/443-110/04/SG
Data
2004.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Piasecznie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
stawki podatku
wystawca faktury


Pytanie podatnika
Podatnik wyjaśnia, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi, a w szczególności drzwiami i oknami , parapetamiitp oraz ich montażem u odbiorców indywidualnych w budynkach mieszkalnych .Wykonując usługi w zakresie remontowo – budowlanym w budownictwie mieszkaniowym, polegające na demontażu starych okien oraz montażu nowych Podatnik stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 7% , gdzie do podstawy opodatkowania wlicza również wartość netto zużytych materiałów .Czy dopuszczalne jest wystawianie dwóch faktur z dwoma różnymi stawkami WAT: - na samą usługę remontowo – budowlaną obejmującą tylko robociznę ze stawką WAT w wys. 7%- na sprzedaż materiałów budowlanych zużytych do tej usługi ze stawką 22% ?


Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U .Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zwanym dalej „podatkiem „ podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r stosuje się stawkę podatku w wysokości 7 % w odniesieniu do m.in.robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyłączeniem lokali użytkowych .

Stosownie do art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust.3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług identyfikacja towarów i usług następuje poprzez klasyfikacje statystyczne.Zatem o tym, czy materiał może wchodzić do usługi, czy też mamy do czynienia wykonaniem usługi i dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja .

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty ( wyroby i usługi ) towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu prawidlowego grupowania, może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ( ul. Suwalska 29 93-176 Łódź )

Zgodnie z generalnym trójpodziałem działalności gospodarczej działalność dzieli się na trzy główne grupy : produkcja, handel, i usługi. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w grupowaniach statystycznych. Zgodnie z pkt. 5 .3.4 statystycznych zasad metodycznych w zależności od tego kto; producent, firma usługowa czy firma handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej, tak klasyfikowana jest czynność przez niego wykonywana, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności stawka podatku VAT. I tak : 1/ roboty instalacyjne, wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi, są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym grupowaniu.2/ budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 453/ roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę detalicznego, jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu, klasyfikowane są tak jak handel detaliczny w odpowiednim grupowaniu działu PKWiU 52. Oznacza to że np. jeżeli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, a na gruncie w/w ustawy o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towarów a nie usługę.

W konsekwencji prawidłową stawką podatku jest dla tej czynności stawka przypisana do dostawy towaru tj. 22% . Natomiast w przypadku, gdy montażu dokonuje firma usługowa , która nie jest producentem montowanego wyrobu, bądź handlowcem i czynność ta zgodnie z klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług – ma zastosowanie stawka obniżona do wysokości 7 % zgodnie z powołanymi wyżej przepisem art. 146 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług .

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie firma prowadzi sprzedaż i montaż wyrobów budowlanych takich jak okna, drzwi, parapety itp. Instalowanie okien lub drzwi wykonywane przez sprzedawcę klasyfikowane jest tak jak handel detaliczny i na gruncie w/w ustawy o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towaru, a nie usługę i prawidłową stawką podatku dla tej czynności jest stawka podatku w wys. 22%.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie firma prowadzi sprzedaż i montaż wyrobów budowlanych takich jak okna, drzwi, parapety itp. Instalowanie okien lub drzwi wykonywane przez sprzedawcę klasyfikowane jest tak jak handel detaliczny i na gruncie w/w ustawy o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towaru, a nie usługę i prawidłową stawką podatku dla tej czynności jest stawka podatku w wys. 22%.

Jednak w sytuacji, gdy nabywca zakupuje okna wyłącznie jako materiał budowlany i dopiero w terminie dużo późniejszym zwróci się z prośbą o wykonanie usługi remontowo – budowlanej polegającej na demontażu starych i montażu nowych okien, należy zwrócić uwagę na moment powstania obowiązku podatkowego.

Natomiast usługa remontowo-budowlana wykonana w obiektach budownictwa jednorodzinnego polegająca na demontażu starych i montażu nowych okien obejmująca tylko robociznę zgodnie z powołanym art. 146 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7 %. Faktura potwierdzająca wykonanie tej usługi powinna być wystawiona nie później niż w 7 dniu od dnia jej wykonania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj