Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US.39/DF/410/317/2004
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.39/DF/410/317/2004
Data
2004.12.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przychody ze stosunku pracy
samochód prywatny
telefon


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskane z tytułu odpłatnego udostępnienia pracodawcy samochodu prywatnego i telefonu komórkowego celem wykorzystania ich przy wykonywaniu zadań służbowych stanowią przychody ze stosunku pracy?.


Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer na pisemne zapytanie z dnia 22.11.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż:
-zawarł Pan umowę z pracodawcą na wynajem swojego samochodu osobowego, z którego będzie Pan korzystał przy wykonywaniu swoich obowiązków służbowych. Czynsz będzie wypłacany comiesięcznie w formie ryczałtu,
-ponadto zawarł Pan umowę z pracodawcą , z której wynika iż przy wykonywaniu zadań służbowych będzie pan korzystał z prywatnego telefonu komórkowego. Na podstawie tej umowy pracodawca będzie wypłacał Panu ekwiwalent miesięczny .

W zapytaniu zwraca się Pan z prośbą o udzielenie informacji o sposobie rozliczenia przychodów uzyskiwanych na podstawie wymienionych wyżej umów

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52 a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zaniechano poboru podatku

W stanie faktycznym przedstawionym przez Pana mamy do czynienia z przychodami ze stosunku pracy o których mowa w art. 12 w związku z art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 12 tej ustawy za przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródła finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego czy wysokość została z góry ustalona.

Określenie użyte przez ustawodawcę, „a w szczególności” oznacza, że katalog rodzajów należności zaliczanych do przychodów ze stosunku pracy nie jest katalogiem zamkniętym.

O tym czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy (i innych stosunków wymienionych w tym przepisie) decydują okoliczności czy może je otrzymać pracownik w rozumieniu ust. 4 tegoż artykułu, czy także inna osoba nie związana (aktualnie lub w przyszłości) z pracodawcą.

Tym samym kwoty otrzymane przez Pana na podstawie umowy zawartej z pracodawcą zwanej „umową najmu” stanowią przychody ze stosunku pracy, gdyż są wypłacane przez pracodawcę z tytułu zwrotu kosztów używania przez pracownika samochodu osobowego czy telefonu komórkowego dla potrzeb zakładu pracy.

W świetle powyższego otrzymywany przez podatnik przychód należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy.

Przy czym w stosunku do przychodów otrzymywanych z tytułu ekwiwalentu za używanie telefonu komórkowego zastosowanie będzie miał przepis art. 21 ust. 1 pkt. 13 ustawy zgodnie z którym zwalnia się od podatku dochodowego ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

Natomiast na pracodawcy ciąży obowiązek na podstawie art. 31 cytowanej ustawy poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych przychodów z tytułu ryczałtu samochodowego w wysokości określonej w art. 32 tej ustawy.

Informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj