Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO-443/329/04/DC
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO-443/329/04/DC
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
zarządzanie nieruchomością


Pytanie podatnika
W złożonym piśmie prosi Pan o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: 1. Czy podatnik osiągający przychody z tytułu najmu lokali użytkowych położonych w jednym budynku w kwocie powyżej 10.000 euro rocznie musi obligatoryjnie zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy jest on właścicielem połowy budynku, lecz występuje w imieniu wszystkich właścicieli jako zarządca umocowany pełnomocnictwem w formie aktu notarialnego? 2. Czy w sytuacji gdy pozostali współwłaściciele wypowiedzą pełnomocnictwo mogę zaprzestać wystawiania faktur VAT i płacić należnego podatku z tytułu czynszu? 3. Na czyje nazwisko, imię i NIP winny być wystawiane faktury z tytułu opłat za media w budynku?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowy budynek został nabyty w drodze spadku. Do tej pory nie dokonano działu spadku i Pan jako spadkobierca – zarządca, za zgodą pozostałych spadkobierców, rozporządza udziałem w przedmiocie należącym do spadku.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) zwanej w dalszej części ustawą , podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na rezultat takiej działalności. W myśl art. 113 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Zarządca nieruchomości spełniać musi warunki określone w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2000 nr. 46 poz. 543 ze zm.). Działa on na podstawie umowy o zarządzanie nieruchomością, którą zawiera z właścicielem bądź inną osobą mającą prawo do nieruchomości. Zarządca nieruchomości może mieć uprawnienia do zawierania umów w imieniu i na rachunek poszczególnych współwłaścicieli – na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. W ramach udzielonego pełnomocnictwa zarządca może m.in. zawierać umowy najmu, wystawiać faktury dla najemców oraz inkasować czynsze i opłaty wynikające z tych umów. Zarządca nie jest jednak uprawniony do prowadzenia dla właścicieli nieruchomości rozliczeń z tytułu należności podatkowych. Tym samym współwłaściciele nieruchomości będący podatnikami podatku od towarów i usług obowiązani są prowadzić indywidualne rozliczenie tego podatku z budżetem.

Uwzględniając powyższe, Pan jako spadkobierca i jednocześnie zarządca nieruchomości na podstawie udzielonego pełnomocnictwa zobowiązany jest zarejestrować się jako podatnik podatku od towarów i usług w przypadku, gdy osiągnięte przychody, w związku z rozporządzaniem swoim udziałem w nieruchomości, w poprzednim roku podatkowym łącznie przekroczyły równowartość 10.000 euro. Ponadto każdy ze współwłaścicieli zobowiązany jest do rozliczania się z należności podatkowych od przychodów uzyskanych z własnych udziałów.

W przypadku wypowiedzenia pełnomocnictwa przez pozostałych współwłaścicieli będzie Pan zobowiązany jako podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy do wystawiania faktur stwierdzających w szczególności dokonanie sprzedaży zgodnie z art. 106 ust.1 ustawy. Faktury VAT z tytułu opłat za media mogą być wystawiane na Pana nazwisko jako zarządcy mającego pełnomocnictwo do działania w imieniu współwłaścicieli nieruchomości w przypadku, gdy z treści udzielonego pełnomocnictwa wynika powyższe uprawnienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj