Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PB/OP423/5/2004
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OP423/5/2004
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
dokumentowanie
nota obciążająca
rachunki


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy realizowania obowiązku dokumentowania rozliczeń przy zakupie ciepła od jednostki budżetowej (noty księgowe, rachunki)


Zapytanie podatnika dotyczy realizowania obowiązku dokumentowania rozliczeń .

Stan faktyczny przedstawiony w piśmie wskazuje, że jednostka została utworzona w celu realizacji wszelkich gminnych zadań dotyczących gospodarki mieszkaniowej. Zarządza mieniem własnym, oraz powierzonym mieniem komunalnym, socjalnym, prywatnym i Wspólnotami Mieszkaniowymi. Spółka realizuje swoją działalność poprzez regulowanie należności z dostawcami, oraz dokonuje rozliczeń zgodnie z umowami z odbiorcami.Jednym z kontrahentów Spółki jest jednostka budżetowa. Współpraca z tą jednostką polega na otrzymaniu z jej kotłowni ciepła do lokali mieszkalnych administrowanych przez Spółkę.W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego podatnik wnosi pytanie dotyczące sposobu dokumentowania przez jednostkę budżetową opisanej transakcji. Spółka pyta czy ww. rozliczenia powinny być dokumentowane notami księgowymi, czy rachunkami.

Przepisy ustawy dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j. t. Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) które mają zastosowanie do m. in. państwowych, gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych, w art. 20 ust. 2 stawiają wymóg, aby każda operacja gospodarcza przeprowadzana między jednostką a jej kontrahentem udokumentowana była dowodem źródłowym stwierdzającym jej dokonanie, przekazywanym w oryginale kontrahentowi, czyli dowodem zewnętrznym własnym.Nota obciążeniowa (określana zamiennie jako nota księgowa) jest właśnie takim dokumentem, zewnętrznym własnym - w jednostce wystawiającej lub zewnętrznym obcym - w jednostce ją otrzymującej.

Nota obciążeniowa (księgowa) może być m.in. wystawiona w celu: 1) otwarcia lub zamknięcia ksiąg rachunkowych, 2) sprostowania błędnego zapisu w księgach rachunkowych, 3) zarachowania kosztów i przychodów, ujmowanych jako rozliczenia międzyokresowe kosztów lub przychodów, w części przypadającej na bieżący okres sprawozdawczy, 4) rozliczenia wyniku finansowego (na podstawie uchwały lub decyzji uprawnionego organu statutowego jednostki), 5) obciążenia pracowników równowartością przypisanych im do zwrotu niedoborów i szkód albo z tytułu odsetek za zwłokę w zapłacie, 6) innych zapisów w księgach rachunkowych, jeśli nie wyrażają one operacji gospodarczej.

W praktyce notę księgową wystawia się w rozrachunkach z kontrahentami, jeżeli przepisy nie wymagają udokumentowania operacji fakturą VAT lub fakturą zwykłą (rachunkiem).

Problematykę dotyczącą wystawiania rachunków reguluje Rozdział 12 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ). Zgodnie z art.87 ww. ustawy, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są do wystawiania rachunków.Definicję działalności gospodarczej określa art.2 ustawy z dnia 2.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz.1807).W myśl przytoczonego wyżej przepisu działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.Rachunek ma potwierdzać dokonanie sprzedaży i lub wykonanie usługi. Wystawiany jest na żądanie kupującego lub usługobiorcy. Zgodnie z § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, dokonywania zaokrągleń oraz zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 240, poz. 2063), rachunek powinien zawierać: oznaczenie kontrahentów, datę wystawienia, numer kolejny, oznaczenie oryginał lub kopia, określenie rodzaju i ilości towarów i usług, ich ceny jednostkowe, ogólna kwotę należności , czytelny podpis i pieczęć wystawcy. Układ, forma i sposób zapisu rachunku są dowolne.

Odrębne przepisy wyłączające stosowanie art. 87 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa to zasady wystawiania faktur związanych ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Podstawowe zasady dotyczące wystawiania faktur VAT określają przepisy zawarte w Dziale XI, rozdział 1 - Faktury, art. 106-107 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) Natomiast szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać, sposób i okres ich przechowywania, zawiera rozdział 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z § 11 ww. rozporządzenia tylko zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej wystawiają faktury oznaczone wyrazami „ FAKTURA VAT”

W związku z powyższym sposób dokumentowania przedmiotowej transakcji jest uzależniony od tego czy przepisy ustawy Ordynacja podatkowa i ustawy o podatku od towarów i usług wykluczają stosowanie rozliczeń za pomocą noty księgowej.

Zatem usługa dostawy ciepła do lokali mieszkalnych administrowanych przez pytającego powinna być dokumentowana w zależności od tego czy dostawca usługi jest podatnikiem podatku VAT czy nim nie jest.W pierwszym przypadku ma zastosowanie powołana wyżej ustawa o podatku od towarów i usług a w drugim wyżej wymieniona ustawa Ordynacja podatkowa.Natomiast noty obciążeniowe zewnętrzne stosowane są jedynie w specyficznych przypadkach nie dokumentujących zawieranych transakcji dostawy towaru lub wykonania usługi, np. obciążenie odsetkami z tytułu płatności za usługę.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 25.11.2004r. i przepisy prawa obowiązującego w dniu jego datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj