Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
FA 005A-442/EU/04
z 21 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
FA 005A-442/EU/04
Data
2004.12.21



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
oświadczenia
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
podatek
podatek liniowy
umowa
umowa o pracę


Pytanie podatnika
Czy przysługuje mi prawo do wyboru sposobu opodatkowania dochodów z wykonywania wolnego zawodu radcy prawnego w formie jednoosobowej kancelarii radcy prawnego na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawarcia umowy o świadczenie pomocy prawnej z moim byłym pracodawcą?


Zgodnie z art. 9a ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ podatnik, który wybrał sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c i uzyska z tej działalności prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki nie majacej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, ktore podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracytraci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacania zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej o której mowa w art. 27 ust.1 ustawy oraz odsetek od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że od 12.09.2000r. do 04.08.2004r. była Pani zatrudniona w firmie X na stanowisku prawnika - odbywała 3,5 letnią praktykę radcowską na podstawie umowy na czas nieokreślony. Od 05.08.2004r. wykonuje Pani zawód radcy prawnego. Po rozwiązaniu umowy o pracę, były pracodawca złożył ofertę korzystania z usług pomocy prawnej w formie jednoosobowej kancelarii radcy prawnego na podstawie umowy o współpracy, ktora miałaby być podpisana w najbliższej przyszłości.

Stwierdzić należy, że w ramach działalności gospodarczej świadczyć będzie Pani byłemu pracodawcy usługi odpowiadające tj. podobne, zbliżone czynnościom wykonywanym w roku ubiegłym w ramach stosunku pracy tj. usługi prawnicze - symbol 74.11 według PKWiU.

Wykonywane przez Panią czynności w ramach stosunku pracy jako prawnika /czynności pomocnicze takie jak: przygotowywanie projektów korespondencji, pism procesowych, zastępowanie radców prawnych na rozprawach, związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez innych radców prawnych/ odpowiadają czynnościom, ktore będą wykonywane w ramach prowadzonej we własnym imieniu działalności. Stąd nie ma Pani prawa do opodatkowania tych przychodów w sposób określony w art. 30c. tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj