Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PP-XII-4430/43/2004
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-XII-4430/43/2004
Data
2004.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
wydanie towarów


Pytanie podatnika
Spółka jest producentem odzieży roboczej.Zamierza tworzyć magazyny poza zakładem w drodze zawierania z jednostkami handlowymi umów przechowania wyrobów.Kiedy powstanie obowiazek podakowy:czy w momencie wydania wyrobów do przechowania czy w momencie ich zafakturowania kontrahentowi ?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 20.09.2004r. (data złożenia 20.09.2004r.) udziela pisemnej informacji w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że Spółka jest producentem odzieży roboczej, którą sprzedaje m.in. odbiorcom prowadzącym działalność handlową. Zakupy przez te jednostki są ograniczone ich możliwościami finansowymi. Dlatego też Spółka zamierza tworzyć tzw. magazyny poza zakładem w drodze zawierania z jednostkami handlowymi umów przechowania wyrobów. Przechowywane wyroby (towary) będą własnością Spółki. Jednostka handlowa będzie miała prawo sprzedaży przechowywanego towaru swojemu klientowi za ustaloną przez siebie cenę.Własność towaru będzie przechodzić ze Spółki na jednostkę handlową w momencie sprzedaży przechowywanego towaru przez tę jednostkę.W okresach nie dłuższych niż 5 dni jednostka handlowa przesyłać będzie Spółce informację o sprzedanych w tym okresie towarach. Na podstawie tej informacji Spółka będzie dokonywać fakturowania niezwłocznie na rzecz jednostki handlowej.Wynagrodzeniem jednostki handlowej za przechowanie towarów będzie różnica pomiędzy ceną zapłaconą za towar Spółce a ceną uzgodnioną z końcowym odbiorcą jednostki handlowej. Zapytanie Spółki dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego tj. czy w opisanej wyżej sytuacji obowiązek podatkowy powstanie w momencie wydania wyrobów do przechowania czy w momencie ich zafakturowania kontrahentowi?

W odpowiedzi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uprzejmie wyjaśnia: Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie natomiast do treści obowiazujących w tym zakresie przepisów prawa przez dostawę towarów , o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 , rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. Ustawy.) W przypadku dostawy towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru ( art. 19 ust.1). Ponieważ ustawa o VAT nie definiuje pojęcia wydania towarów , w kwestii tego określenia należy odwołać się do pojęcia przeniesienia posiadania, które następuje poprzez wydanie rzeczy ( art. 348 K.c.) W tym ujęciu wydanie rzeczy może nastąpić przez jej wręczenie odbiorcy, który ma wolę władania tą rzeczą w obrębie określonego prawa, wydanie dokumentów, które umożliwiają rozporządzanie rzeczą lub środków, które dają faktyczną władzę nad rzeczą.

Przez umowę przechowania, zgodnie z art. 835 K.c. przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.W świetle przytoczonych przepisów należy stwierdzić, że umowa zawarta przez Spółkę z jednostkami hanlowymi na wydanie towarów tym jednostkom w celu ich sprzedaży nie jest umową przechowania. Podatnik bowiem (Spółka FLAXPOL) wydając towar jednostkom handlowym przenosi na nich prawo do swobodnego , nieograniczonego dysponowania tym towarem : sprzedaży tego towaru we własnym imieniu i na własny rachunek za uzgodnioną przez te jednostkę cenę. Jest to czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 ww. ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie póżniej niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W przedmiotowej sprawie obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury jednostkom handlowym nie póżniej niż w 7 dniu od dnia wydania towaru tym jednostkom .Dniem wydania towaru będzie dzień,w którym Spółka wyda towar jednostkom handlowym celu dysponowania przez nich tym towarem, a nie dzień sprzedaży towaru przez te jednostki , jak uważa Spółka w zajętym stanowisku



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj