Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-87/04/AM
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-87/04/AM
Data
2004.11.30



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia usług
rzeczowy majątek ruchomy
stawka preferencyjna podatku
terytorium Polski
uszlachetnianie


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkowane jest świadczenie na terytorium RP usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz kontrahentów zagranicznych (prowadzących działalność gospodarczą zarówno na terytorium państw członkowskich Wspólnoty, jak i na terytorium państw trzecich) ? Towary na których przedmiotowe usługi są przez Spółkę wykonywane zostały przywiezione na terytorium kraju zarówno przed dniem 1 maja 2004r. jak i po tym dniu.


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka świadczy na terytorium RP usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz kontrahentów zagranicznych (prowadzących działalność gospodarczą zarówno na terytorium państw członkowskich Wspólnoty, jak i na terytorium państw trzecich). Towary na których przedmiotowe usługi są przez Spółkę wykonywane zostały przywiezione na terytorium kraju zarówno przed dniem 1 maja 2004r. jak i po tym dniu. Spółka zaznacza również, że nabywa na terytorium kraju papier, który jest następnie wykorzystywany do wykonania usługi na ruchomym majątku rzeczowym.

W pierwszej kolejności należy rozważyć sytuację wykonania przedmiotowych usług przez Spółkę w miesiącu kwietniu 2004r. na towarze wprowadzonym na polski obszar celny w procedurze uszlachetniania czynnego, kiedy to do dnia 30 kwietnia 2004r. nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu wykonania niniejszych usług. Należy wówczas zauważyć, że czynności wykonane do dnia 1 maja 2004r. – podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dla których obowiązek podatkowy powstał po dniu 30 kwietnia 2004r. – podlegają opodatkowaniu według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004r.

Wobec czego, wartość niniejszej usługi powinna zostać wykazana w deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7) za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wykonania niniejszej usługi w stawce właściwej dla tej usługi określonej przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Jeżeli natomiast, usługi na ruchomym majątku rzeczowym na rzecz kontrahenta zostały wykonane przez Spółkę w miesiącu maju 2004r. wówczas ich opodatkowanie powinno nastąpić na podstawie przepisów określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d tej ustawy, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są świadczone, z zastrzeżeniem art. 28 tej ustawy.

W myśl art. 28 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli w/w usługi świadczone są dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Ponadto art. 28 ust. 8 ustawy stanowi, że w/w ust. 7 stosuje się, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

W świetle powyższego, świadczenie przedmiotowych usług, przy spełnieniu w/w warunków nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium RP. Jeżeli natomiast warunki (określone w art. 28 ust. 7 i 8 w/w ustawy) nie zostaną spełnione, to niniejsza usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju (zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d w/w ustawy) wg. stawki podatku od towarów i usług właściwej dla tej usługi, czyli w przedmiotowej sytuacji – 22%.

Należy również podkreślić, że dla opodatkowania przedmiotowych usług – w wyżej wskazany sposób, nie ma znaczenia fakt, czy towary na których usługi te były wykonywane zostały przywiezione na terytorium kraju przed, czy po 1 maja 2004r.

Zgodnie z § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971),wykonanie niniejszej usługi powinno zostać udokumentowane przez Spółkę fakturą VAT.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur dokumentujących powyższe czynności określone zostały w § 12 oraz § 30 w/w rozporządzenia Ministra Finansów.

Ponadto należy zaznaczyć, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami – art. 86 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wyjaśnienia wymaga również sytuacja, w której przedmiotowe usługi świadczone są Spółkę na rzecz kontrahentów zagranicznych posiadających siedziby na terytorium państw trzecich.

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są świadczone, z zastrzeżeniem art. 28 tej ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy jw, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów. Usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów, zostały określone w art. 83 ust. 7 ustawy.

Opodatkowaniu przedmiotowych usług stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0% uzależnione jest od spełnienia przez podatnika warunków wskazanych w przepisie art. 83 ust. 8 ustawy, przy czym warunki te nie dotyczą usług określonych w art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy.

Należy także zaznaczyć, że przez usługi, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy rozumie się również usługi wymienione w art. 83 ust. 9. Podlegają one opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0% po spełnieniu warunków wskazanych w przepisach art. 83 ust. 10-11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj