Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żyrardowie
US.46.PDF/415/15/04/HC
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.46.PDF/415/15/04/HC
Data
2004.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Żyrardowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
papier wartościowy
przeniesienie akcji
sprzedaż udziałów
umowa przedwstępna


Pytanie podatnika
Kiedy podatnik powinien zapłacić podatek od zaliczki otrzymanej w 2004r. na poczet sprzedaży udziałów w Spółce w 2006r.


W przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 11 ust. 1,art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a, ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.,./

W zapytaniu podatniczka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W lipcu 2004r. w wyniku podpisania umowy przedwstępnej otrzymała zaliczkę na poczet sprzedaży udziałów w Spółce. Sprzedaż zostanie dokonana w 2006r. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się „należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych,...” W świetle powyższego przychód ze zbycia papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia własności tych papierów. Dopiero osiągnięcie przedmiotowego przychodu wywołuje skutek w postaci powstania obowiązku podatkowego. Zatem otrzymana zaliczka na poczet przyszłego zbycia udziałów nie wywołuje skutków podatkowych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, organ podatkowy informuje, że stosownie do art. 11 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych "Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń".

Natomiast art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a tej ustawy stanowi, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:"należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z:

a/ odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych".

W świtle powyższego przychód ze zbycia papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia własności tych papierów. Dopiero osiągnięcie przedmiotowego przychodu wywołuje skutek w postaci powstania obowiązku podatkowego.

Zatem otrzymana zaliczka na poczet przyszłego zbycia udziałow nie wywołuje skutków podatkowych.Tym samym, jeżeli w 2004r. nie dojdzie do umowy przyrzeczonej, przenoszącej własność udziałów /z przedłożonej umowy przedwstępnej sprzedaży udziałów z § 2 pkt 3 wynika, iż zawarcie umowy nastąpi w 2006r./ na podatniku nie ciąży obowiązek zapłaty podatku, wynikający z art. 30b i art. 45 ust. 1a pkt 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj